Czy każda praca wykonywana na wysokości uprawnia do wcześniejszej emerytury?

Temat dzisiejszego wpisu podyktowany jest aktualnie analizowaną przeze mnie sprawą o przyznanie emerytury w wieku obniżonym.

Klientka zadała mi pytanie:

Dlaczego praca elektryka, który dokonywał napraw oświetlenia na znacznych wysokościach, nie powinna moim zdaniem zostać zaliczona do pracy w warunkach szczególnych?

Dodam, że odwołanie w tej konkretnej sprawie pisał inny prawnik (podobno obeznany w tematyce ZUS), który stwierdził że każda praca wykonywana na wysokości uprawnia do wcześniejszej emerytury.

Zauważyć należy, że w wykazie A rozporządzenia z 82r. w żadnym z poszczególnych działów, (w tym także w dziale XIV dotyczącym prac różnych), nie zostały wymienione jako prace w szczególnych warunkach prace na wysokości. Tylko określone rodzaje prac na wysokości zostały zaliczone do katalogu prac w szczególnych warunkach i są to np. w budownictwie : prace przy montażu konstrukcji metalowych na wysokości (dział V poz. 5), prace malarskie konstrukcji na wysokości (dział V poz. 6). Nie ma natomiast wymienionych prac na wysokości przy montażu linii i urządzeń elektrycznych.  

Podsumowując należy uznać, iż nie każda praca wykonywana na wysokości jest pracą w warunkach szkodliwych.

Porady prawne Kraków

One thought on “Czy każda praca wykonywana na wysokości uprawnia do wcześniejszej emerytury?

  1. Jak ja nienawidzę ZUS\’u. Normalnie aż się we mnie wszystko gotuje. Nawet nie wiedziałam, że wspomina w poście ciężka praca wiec wiele lat może zostać nie uznana, bo oni mają takie ,,widzimisię\”. Dodatkowo nie jestem w stanie tolerować zmniejszenia emerytur: http://papug.pl/emerytura-z-zus-abstrakcja/. Polecam przeczytać, bo to kolejny raz kiedy zwątpiłam w to, co się dzieje w naszym kraju.

    Pozdrawiam ciepło i będę obserwować. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *