Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Emerytura nauczycielaEmerytura PomostowaEmerytury munduroweOdwołanie od decyzji ZUSWcześniejsza emerytura

Czy pracowałem w warunkach szczególnych?

Już wcześniej pisałam we wpisie pt: Emerytura w warunkach szczególnych – walcz o swoje, główną przyczyną występowania na drogę sądową są niewłaściwie wystawione świadectwa pracy w warunkach szczególnych lub też ich brak. Dzisiaj chciałabym ułatwić weryfikację, czy warto odwoływać się od negatywnych decyzji patrząc na wykonywane prace i ich nazewnictwo.

Oczywiście nie jest możliwe opisanie wszystkich stanowisk wymienionych w rozporządzeniu w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze”, dlatego pozwolę sobie w kilku słowach opisać stanowiska z którymi mam najczęściej do czynienia w sprawach które prowadzę przed Sądem.

  • spawacz, zwany również ślusarzem-spawaczem lub spawaczem-monterem – jeżeli Twoje stanowisko zostało określone w świadectwie pracy w ten sposób, to jak najbardziej możesz walczyć przed Sądem o uznanie tej pracy jako wykonywanej w warunkach szczególnych. Co się tyczy wykonywania prac ślusarskich to powinny być one zaakceptowane przez Sąd, jako elementy niezbędne w pracy spawacza. Oczywiście niektórzy sędziowie zakładają, iż niedopuszczalne jest wykonywanie prac ślusarskich i oddalają takie odwołania, niemniej jednak przed Sądem Apelacyjnym niejednokrotnie udawało mi się wywalczyć emeryturę dla takich osób.
  •  mechanik – w tym przypadku dla uznania wykonywania pracy w warunkach szczególnych, niezbędne jest ustalenie, iż taka osoba wykonywała pracę w kanałach remontowych (tzw. mechanicy dołowi) przez minimum 8 godzin dziennie. Tutaj również dopuszczalne jest związanie ze specyfiką wykonywanie drobnych ubocznych robót poza kanałem remontowym, ale trzeba na to uważać! Sąd zaakceptuje jako pracę w warunkach szkodliwych konieczność odkręcenia silnika na zewnątrz, po to aby wymontować go w kanale. Nie zaakceptuje natomiast wykonywania jakiejkolwiek czynności związanej z wymianą elementów elektrycznych w pojeździe, jeżeli miało to miejsce poza kanałem remontowym.
  • monter – z tym zawodem zawsze trzeba wiązać konieczność pracy na wysokości, jakiekolwiek działania podejmowane poniżej 1 metra, nie zostaną uznane przez Sąd. Monter w warsztacie nie pracował niestety w warunkach szczególnych.
  • cieśla zwany również stolarzem-cieślą – sytuacja jak u monterów, praca na wysokości jest warunkiem koniecznym.
  • operator – widuję również zapisy “kierowca-operator”  – chodzi tutaj o prace maszynistów maszyn ciężkich. Jeżeli wykonywałeś taki zawód, Sąd będzie chciał oglądnąć zaświadczenia z odbytych kursów. Nie jest niestety możliwe uznanie, że ktoś wykonywał pracę maszynisty żurawia samojezdnego kołowego bez posiadania odpowiednich kwalifikacji.
  • kierowca – przed Sądem trzeba będzie udowodnić wykonywanie prac polegających na kierowaniu pojazdami o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony lub autobusem powyżej 15 miejsc siedzących. O ile z autobusami rzecz jest raczej mało skomplikowana, u kierowców zaczynają się schody. Przykładowo kierowca pogotowia technicznego nie może wykonywać jakichkolwiek robót związanych z naprawą maszyn i sprzętów.  Najczęstszym powodem przegranych procesów są jednak czynności polegające na załadunku i rozładunku przewożonych materiałów, jak również konwojowanie pieniędzy – jeżeli wykonywałeś takie czynności Sąd odmówi Ci prawa do wcześniejszej emerytury.
  • elektromonter – jak to nazywam jest to zawód podwyższonego ryzyka. Z elektromonterami miewam trudne batalie przed Sądem. Żeby starać się o uznanie takiej pracy za szczególną należy pamiętać, iż praca musi być świadczona na hali produkcyjnej (“na oddziałach będących w ruchu”), prace elektromonterów w warsztatach nie są uznawane przez Sądy.
  • robotnik budowlany lub tzw. ładowacz – jeżeli przedsiębiorstwo w którym byłeś zatrudniony działało w gałęzi transportu lub chemii, a Ty miałeś do czynienia z ciężkimi pracami załadunkowymi i rozładunkowymi materiałów sypkich, pylistych, toksycznych, żrących lub parzących emerytura będzie przyznana.
  • palacz – najważniejsze jest to, że palić trzeba było na kotłach niezautomatyzowanych typu przemysłowego, parowych lub wodnych.
  • betoniarz-zbrojarz – te zawody bardzo często bywały równocześnie wykonywane – oba należy uznać za pracę w warunkach szczególnych.

i na sam koniec: brygadzista, majster, mistrz, kierownik – takie osoby również wykonywały prace w warunkach szczególnych, o ile kontrolowały pracę osób zatrudnionych w takich warunkach. Brygadzista w warsztacie samochodowym dostanie emeryturę,  jeżeli sprawował nadzór nad mechanikami pracującymi tylko w kanałach remontowych, jeżeli “pod niego” należeli również elektrycy, lakiernicy, ślusarze – o emeryturę będzie niestety trudno. Podobnie kierownik zespołu składającego się ze spawaczy, monterów na wysokości, zbrojarzy i betoniarzy – wykonywał pracę w warunkach szkodliwych. Jeżeli podlegali mu również ślusarze i stolarze – emerytury raczej nie będzie.

Przedstawiony wykaz ma jedynie charakter przykładowy. Należy pamiętać, że każda sprawa jest inna. Jeżeli nie znalazłeś tutaj interesującego Cię stanowiska zapraszam do kontaktu.

 

Porady prawne Kraków

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

23 komenatrzy

  1. Mój mąż od 5 lat pracuje na stanowisku mechanik pojazdów samochodowych, zajmuje się tylko i wyłącznie wymianą oleju i zestawu filtrów w silnikach samochodowych. Dziennie przy 8 godzinnym trybie pracy wykonuje ok 20 takich wymian. Przyjeżdżające samochody na taką usługę mają rozgrzane silniki jak i olej. Codzienna dawka oparów z takich przepalonych olei jest zabójcza i mąż przychodzi już teraz z ciągłym bólem głowy i czuje się przez pierwszą godzinę po przyjściu z pracy jakby był podtruty. Dopiero po ok dwóch godzinach siada do obiadu ponieważ wcześniej nie może niczego przełknąć.
    Dlaczego nie ma więc takiego stanowiska w wykazie prac w warunkach szkodliwych. Czy powinno być takie stanowisko pracy zaliczone do szkodliwych.

    1. Szanowna Pani!
      Pani małżonek nie pracuje w warunkach szczególnych. Niestety w sprawach o wcześniejsze emerytury często dochodzi do absurdów takich jak opisany przez Panią. Niestety dla Zusu nie mają znaczenia ciężkie warunki pracy, narażenie na szkodliwe substancje itd. Jedynymi wytycznymi stosowanymi przez Zakład są zapisy rozporządzenia Rady Ministrów z 83r. i sprawdzenie czy dane stanowisko znajduje się w wykazie.

  2. Witam serdecznie,

    mój tata w maju kończy 60 lat moje pytanie brzmi tak czy mógłby się starać o wcześniejszą emeryturę skoro od 40 lat pracuje na stanowisku monter spawacz, i tak na świadectwach pracy jest wpisane. w pierwszej pracy która była państwowa ma adnotację na świadectwie pracy iż jest to 1 kategoria zatrudnienia, w kolejnych są to firmy prywatne, czy w takim razie musimy szukać tych firm i prosić o jakś adnotację że były to warunki szkodliwe? Posiadamy również świadectwa (dyplomy) spawalnicze.

    1. Szanowna Pani! Stanowisko monter-spawacz może zostać zaliczone do kategorii prac w warunkach szkodliwych. Niestety sprawa najprawdopodobniej trafi do Sądu, gdzie trzeba będzie wykazać, iż tata wykonywał prace spawalnicze ewentualnie monterskie i spawalnicze na wysokości. Oczywiście co do firm prywatnych również można żądać ustalenia pracy w warunkach szczególnych. Istotne jest żeby sprawdzić czy firmy dalej istnieją, ponieważ były pracodawca ma możliwość wystawienia świadectwa pracy w warunkach szkodliwych. W razie dalszych pytań proszę o kontakt mailowy.

  3. Witam. Chciałem sie dowiedzieć czy stanowisko pracy jako Robotnik prac ciężkich jest uzawane jako praca w szczególnych warunkach ?

  4. Witam,
    proszę o pomoc, pracownik w latach 1992 do 2001 pracował na stanowisku monter-spawacz + brygadzista, czy należy pracownikowi za ten okres wystawić świadectwo pracy w warunkach szczególnych, gdzie w wykazie z rozporządzenia znajdę takie stanowisko do wystawienia świadectwa Pracy w warunkach szczególnych.

    pozdrawiam

    1. Szanowna Pani! Wykaz A ,Dział XIV prace różne, pozycja 12. Prace przy spawaniu i wycinaniu elektrycznym, gazowym, atomowowodorowym.

      1. W świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach pomimo, że na angażach jest monter-spawacz powołać należy się na “Dział XIV prace różne, pozycja 12. Prace przy spawaniu i wycinaniu elektrycznym, gazowym, atomowowodorowym” nic więcej nie wpisujemy? rzeczywistą nazwę stanowiska?

  5. Dzień dobry,
    bardzo proszę o pomoc:
    pracownik w latach 1976-1978 pracował jako ładowacz na ciągnik w leśnictwie. Czy należy wystawić świadectwo pracy w warunkach szczególnych jeżeli w tym okresie to stanowisko nie było wymienione jako 1 kategoria zatrudnienia? Ponadto w wydanym w roku 2001r. świadectwie pracy w pkt. 8 jest zapis że nie wykonywał prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

  6. Witam serdecznie. Proszę o wskazówkę.
    ZUS odmówił przyznania wcześniejszej emerytury -mężowi (60lat) który pracował 27 lat na stanowiskach elektryk elektromonter mistrz techniczny ds elektrycznych na Przędzalni Bawełnianej. Uzasadnienie-brak podstawy prawnej wykazane stanowiska nie zostały przypisane do odpowiedniego zarządzenia resortowego.
    Na świadectwie od 1980 do 2001 elektromonter, mistrz techniczny ds elektrycznych Dział XIV poz 24,25 pkt 1a. Zaznaczam iż praca była wykonywana na hali produkcyjnej
    w ruchu ciągłym.
    Czy powinnam się odwołać od decyzji bo mam wątpliwość co do tego ruchu ciągłego czy to ustawowo system pracy w ruchu ciągłym.
    Pozdrawiam.
    Z góry dziękuję za poradę.

  7. Witam,
    Ojciec prowadzi własną jednoosobową działalność gospodarczą jako stolarz we własnym stolarstwie meblowym. Praca polega na renowacji oraz produkcji na zamówienie mebli, drzwi i okien itp. Wcześniej praca również w podobnym charakterze. Staż pracy w takim charakterze oraz staż składkowy to blisko 40 lat. Czy istnieje możliwość uzyskania świadczeń z tytułu pracy w ciężkich warunkach (emerytura pomostowa)?
    Pozdrawiam serdecznie i

  8. Jeżeli pracuje jako spawacz i na umówię o pracę ma napisane stanowisko pracy spawacz mam 15. Lat pracy na tym stanowisku czy będę nóg przejś wwcześniej na emeryturę

  9. Czy praca listonosza pracującego pieszo jest pracą o szczególnym charakterze lub pracą w szczególnych warunkach

  10. Od 1991 do 2004 pracowałam jako wagowa na przeróbce węgla jednak w świadectwie pracy nie ujęto jako szkodliwe warunki pracy pytanie dlaczego jak wagowa jest ujęte jako stanowisko uciążliwe

  11. pracowałem przez 18 lat jako obuwnik-ortopeda praca przy klejach butapren i ich rozpuszczalnikach czy należy mi się emerytura pomostowa mam ukończone 60 lat a pracy w sumie 38 lat

  12. Bylem czlonkiem RSP a pracowalem jako pracownik odelegowany do cementowni z RSP mam na to dokument ZUS uznał mi staż pracy po wyroku sądu ale wczesniejszej emerytury nie dostalem. Czy moge się ubiegać o rekompesate do podwyższenia kapitału początkowego Rekompesata za pracę

  13. Bardzo proszę mi pomóc nie stać mnie na prawnika pracowałam w szkole specjalnej z ciężkimi dziećmi których musiałam dźwigać sądząc na wózek pocierać umyć dziś mi mówią że nie należy mi się świadectwo w szczególnych trudnych warunkach gdzie płacono mi trudnosciowe w latach 1998 do 2010 czy pomóc nauczyciela podciagnieta pod kartę nauczyciela ma szansę mieć szkodliwe

  14. Dzień dobry
    Jeśli w umowie mam wpisane operator maszyn, montażysta, spawacz mogę w przyszłości ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w warunkach szkodliwych?
    Moim jedynym zadaniem jest spawanie nie rozumiem dlaczego pracodawca podaję dodatkowe stanowiska na których nie pracuje. Firma zatrudnią ponad 50 osób

  15. Moj maz majac 53 lat zmarl w 2009r corka miala rente
    jak skonczyla szkole ja przeszlam na ta rente bo byla wyzsza maz pracowal w szczegolnych warunkach czy mi sie nalezy dodatek do renty czy nie. Dziękuję zaporade

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close