Kontrola ZUSPodleganie ubezpieczeniom społecznymZasiłki

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – pytania

W związku z wieloma wątpliwościami zadawanymi przez moich klientów oraz różnymi rodzajami wykładni prezentowanymi w mediach i internecie przez moich kolegów po fachu –  w dzisiejszym wpisie postaram się rozwiać wątpliwości dotyczące nowego zasiłku opiekuńczego.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia.

Czy tylko pracownik ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Oczywiście, że nie – dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim ubezpieczonym, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. W praktyce oznacza to, że zasiłek otrzyma również przedsiębiorca zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub zleceniobiorca który dobrowolnie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Jaka jest wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy zasiłku (podchodząc bardzo ogólnie 80% wypłacanej pensji);

Od kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Ze strony zus wynika, iż zasiłek ten przysługuje najwcześniej od 12 marca 2020r., bezpieczniejszą moim zdaniem opcją jest składanie wniosku o zasiłek od 16 marca 2020r. – wtedy ZUS nie podważy, że placówka oświaty była dalej czynna, a rodzic jedynie z obawy przed koronawirusem nie posłał dziecka do przedszkola lub szkoły.

Za jakie okresy złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można złożyć za dni powszednie np. 16-20 marca 2020r. i 22-25 marca 2020r. Można również złożyć wniosek o przyznanie zasiłku za czas od 16 -25 marca 2020r., może się jednak zdarzyć, iż zus za okres dni wolnych od pracy w stosunku co do konkretnego rodzica (np. sobota, niedziela) ZUS odmówi prawa do zasiłku.

Kogo należy powiadomić o pobieraniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Pracownik informuje pracodawcę;
Zleceniobiorca informuje zleceniodawcę;
Osoba prowadząca działalność gospodarczą informuje zus.

Mąż przebywa na L4, czy matce przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Oczywiście, jeżeli tata jest chory a stan jego zdrowia uniemożliwia opiekę nad dzieckiem, matka dziecka może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Na codzień dzieckiem zajmuje się babcia. Czy jednemu z rodziców przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

To zależy!

Zgodnie z art. 34 ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństw czytamy:

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Jeżeli babcia nie mieszka z nami i boi się przyjechać do wnuka/wnuczki z uwagi na możliwość zarażenia – jednemu z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Jeżeli babcia prowadzi wraz z nami wspólne gospodarstwo domowe – ZUS najprawdopodobniej odmówi dodatkowego zasiłku opiekuńczego – myślę jednak, że decyzja taka zostanie zmieniona przez Sąd w razie wniesienia odwołania od decyzji ZUS.

Oczywiście zasiłek zostanie przyznany matce jeżeli dziecko ma mniej niż 2 lata (bez względu na ilość osób dorosłych przebywających w tym samym czasie w domu).

Mój mąż nie pracuje, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Co do zasady nie, wyjątkiem jest opieka sprawowana przez matkę nad dzieckiem które nie ukończyło 2 roku życia.

Jakich formalności należy dokonać celem uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.
Wzór oświadczenia znajdziesz tutaj

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają wniosek w ZUS.

Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.

Jestem przedsiębiorcą, czy muszę wysyłać wniosek o przyznanie zasiłku na poczcie lub składać na dzienniku podawczym w ZUS?

Istnieje możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem ZUS PUE. Instrukcję postępowania zamieszczam tutaj.

Dziecko nie uczęszcza do przedszkola. Czy któremuś z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Nie – zasiłek przysługuje na opiekę dla dzieci uczęszczających do przedszkola.

Mama jest nauczycielem, tata prowadzi działalność gospodarczą. Ich dziecko uczęszcza do przedszkola. Mama przebywa w domu pracując nad zadaniami online dla swoich uczniów. Czy tata może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Tak. Nauczyciel pozostaje w gotowości i dyspozycji dyrektora szkoły i nie może sprawować opieki nad dzieckiem.

W poprzednim miesiącu opłaciłam składkę z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej po terminie, czy otrzymam zasiłek?

Tak. Zasiłek opiekuńczy przysługuje od już pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli składka została zapłacona po terminie ale w wymaganej wysokości zus przyzna zasiłek.

Zostałam zatrudniona dopiero w dniu 7 marca 2020r., czy otrzymam zasiłek opiekuńczy w związku brakiem podlegania ubezpieczeniom społecznym przez conajmniej 30 dni?

Tak. Zasiłek opiekuńczy przysługuje od już pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu społecznemu.

Mam dwoje dzieci, starsze uczęszcza do przedszkola, drugim opiekuje się niania, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na starsze dziecko?

Tak – niania nie jest przecież członkiem rodziny który może zaopiekować się dzieckiem.

Jestem przedsiębiorcą, czy podczas trwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogę pracować z domu?

Nie – Zus może przeprowadzić kontrolę zmierzającą do ustalenia czy w czasie korzystania z zasiłku nie wystawiano faktur, podpisywano umów, zamawiano towarów w z związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Mam podwyższoną podstawę wymiaru składek, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Oczywiście, zus nie może różnicować osób ze względu na zadeklarowaną podstawę wymiaru składek.

Mam nadzieję, że powyższym wpisem rozwiałam Państwa wątpliwości. Jeżeli pojawią się dodatkowe pytania proszę o ich zadawanie na adres e-mail: kontakt@kingamatyasikochlust.pl

Tagi
Pokaż więcej

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 8 lat prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

7 komenatrzy

  1. Mam niespełna 2 letnie zdrowe dziecko, którym na codzień opiekuje się babcia że względu na podniesione ryzyko zarażenia w jej wieku boi się przyjeżdżać do wnuczki czy w takiej sytuacji należy mi się zasiłek opiekuńczy?

  2. U mnie ta sama sytuacja…Oboje praujemy na umowę o pracę,oczekujemy na żłobek od listopada 2018r,na prywatny Nas nie stać.Babcia mieszka 20km od Nas i dojeżdża komunikacją zbiorową,dodatkowo leczy się onkologicznie(stopien niepełnosprawności znaczny) a teraz boi sie o zdrowie swoje i nasze bo mąż jest pielęgniarzem.Księgowa mówiła,że mogę skorzystać z dodatkowych 14 dni zasiłku,lekarz rodzinny to samo potwierdził a ZUS mi odpisał,że nie mogę.Wniosek już wysłałam i co będzie?Odmówią mi wypłaty i powinnam wziąć na ten czas urlop?Co robić?Nie dość,że czekam na żłobek to jeszcze nie mogę skorzystać z żadnych uprawnień.Proszę o pomoc.

  3. Mam pytanie, obecnie przebywam na długim zwolnieniu lekarskim po operacji kolana. Przechodzę rehbilitacje, która obecnie zostala zawieszona ze wzgledu na zamkniecie szpitala. Zwolnienie jest odnawialne co 30 dni. Wspólnie z partnerem prowadzimy jedno wspólne gospodarstwo i mamy 3 dzieci w tym jedno w przedziale do 8 lat. Czy partner może skorzystac z zasilku Covid 19 na opiekę nad dzieckiem w tym okresie ? Pozdrawiam

  4. Z ciekawości: jak ZUS będzie weryfikował, czy dziecko w ogóle jest zapisane do żłobka? Przedszkole – nie ma problemu, ponieważ jest System Informacji Oświatowej, który musi wypełniać każdy dyrektor przedszkola. Ale w żłobku nie ma takiego mechanizmu.
    Znane mi są przypadki “sprytnych” rodziców, którzy – pobierając zasiłek opiekuńczy – wypisują obecnie dzieci ze żłobka, żeby za niego nie płacić za okres kwarantanny…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close