Prawnik ZUS

Przeglądając przez wiele lat mojej pracy zawodowej sprawy przeciwko ZUS prowadzone przez adwokatów lub radców prawnych, którzy po raz pierwszy stykając się z tą tematyką mieli za zadanie pomóc swojemu klientowi, a jedynie mu zaszkodzili dojrzałam do redakcji przedmiotowego wpisu.

Dlaczego warto poszukać adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w sprawach ZUS?

Po pierwsze sprawy z zakresu ZUS objęte są szczególną częścią Kodeksu Postępowania Cywilnego (postępowaniem odrębnym). W praktyce oznacza to, że przed Wydziałami Sądów Ubezpieczeń Społecznym obowiązuje inna procedura niż przed Wydziałami Sądów Cywilnych. Zaczynając od prozaicznych różnic takich jak nazewnictwo stron postępowania, charakter pisma wszczynającego postępowanie (odwołanie od decyzji ZUS), procedura składania pism do Sądu (za pośrednictwem ZUS), należy pamiętać że w sprawach ZUS inaczej wygląda kwestia podejścia Sądu do zachowania terminów. W odwołaniu konieczne jest sformułowanie odpowiednich wniosków zawierających przedmiot żądania wyrzeczenia przez Sąd. Dodatkowo należy podkreślić, iż niewypełnienie pewnych procedur jeszcze na etapie postępowania przed organami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skutkowało będzie odrzuceniem odwołania, bez analizy jego merytorycznej treści.

Czy prawnik specjalizujący się w sprawach ZUS może skrócić czas trwania sprawy przed Sądem?

Oczywiście że tak! Wielokrotnie z zaciekawieniem przyglądałam się procedurom wszczynanym przez pełnomocników, które powodowały zupełnie zbyteczne ruchy Sądu lub biegłych przedłużające sprawę nawet o kilka lat! Takie działanie powoduje szkodę zarówno w portfelu klienta, jak również Skarbu Państwa pokrywającego wydatki poniesione w sprawach ZUS. Ponadto w sprawach przeciwko ZUS często zdarzają się przypadki, gdzie w razie przegranej przed Sądem I Instancji, trzeba dokładnie rozważyć czy opłacalnym dla klienta będzie sporządzenie ewentualnej apelacji. Często sprawy nie są do wygrania przed Sądem II Instancji, lecz oprócz braku otrzymania świadczenia, wnioskodawca może stracić również szansę na uzyskanie świadczenia kiedykolwiek, a to z uwagi na upływ terminów.

Czasami występowanie w sprawie z nieudolnym pełnomocnikiem może mieć gorsze konsekwencje niż występowanie samodzielne. Jeżeli strona działająca bez pełnomocnika nie powoła określonych wniosków dowodowych, w postępowaniu przed Sądem II instancji będzie można powoływać się na jej niedoświadczenie. Jeżeli natomiast strona działająca z pełnomocnikiem „profesjonalnym” nie dopełni jakiś czynności, konsekwencje tego obciążą ją bezpośrednio, a Sąd apelacyjny uzna że nie ma potrzeby prowadzenia dowodów, które mogły być przedmiotem badania przez Sąd I instancji.

W praktyce klienci szukają prawnika specjalizującego się w sprawach ZUS dopiero po przegranym procesie. Niestety bardzo często jest już za późno na jakąkolwiek pomoc.

Zachęcam Państwa do weryfikowania negatywnych decyzji ZUS przez adwokatów lub radców prawnych prowadzących sprawy ZUS, ponieważ już na tym etapie będziecie mogli Państwo poznać wynik sprawy, co pozwoli uniknąć zmarnowanego czasu oraz kosztów.

Porady prawne Kraków

5 thoughts on “Prawnik ZUS

  1. witam zus załatwia mi rente z tytułu pracy za granicą przeszło 2,5 roku czy jest możliwosc skierowania sprawy do sadu o utrate zdrowia psychicznego i odsetki za opieszałośc

    1. Witam moja mama pobiera emeryturę w Polsce za okresy przepracowany w Polsce ponad 7 lat pracowała legalnie we Włoszech te lata nie są dołączone ani uwzględnione.Skladalismy wniosek o uwzględnienie tego okresu za pośrednictwem zus w Polsce ale nic się nie dzieje.To juz trwa ładnych lat.Poszukuje prawnIkara co znaczy włoskie prawo i co by pomógł mojej mamie w uzyskaniu dodatku za te lata przepracowany w e Włoszech

  2. Witam
    Tata miał rentę chorobową ( ur. 1952 r. ) niestety w roku 2016 zmarł ( nie dożył wieku emerytalnego , ale czy nie był pod jakąś „ochronką” ) mama ma już emeryturę .
    Czy jest możliwość przejścia na taty rentę / emeryturę ? Jeśli tak to jak i gdzie to trzeba załatwić ?
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *