Traktorzysta – praca w warunkach szkodliwych

Ostatnio otrzymałam wiadomość od jednego z czytelników z pytaniem: „Czy praca traktorzysty wykonującego pracę polowe jest pracą w warunkach szczególnych?”

W orzecznictwie prezentowane jest stanowisko, które przy uzasadnianiu swoich apelacji wykorzystuje organ rentowy, iż wykonywanie przez kierowcę ciągnika prac innych niż transportowe – np. polowych wyklucza zaliczenie takiego zatrudnienia do stażu pracy w warunkach szczególnych, gdyż nie są to prace wymienione w wykazie A dział VIII załącznika do rozporządzenia, który ma zastosowanie jedynie do osób pracujących w transporcie i łączności, nie zaś w rolnictwie.

Jednakże prezentowane jest również stanowisko odmienne, które to pozwoliło mi na pozytywne zakończenie wielu procesów ubezpieczonych przez lata wykonujący, jako traktorzyści prace polowe.

Po pierwsze zaznaczyć należy, iż w orzecznictwie prezentowane jest zgodne stanowisko, iż: „obniżenie wieku emerytalnego niektórym grupom zawodowym uzasadnia się narażeniem tych osób na szybsze niż przeciętne zrealizowanie się emerytalnego ryzyka z powodu wystąpienia w ich zawodach czynników negatywnych (szkodliwych dla zdrowia lub obniżających sprawność psychofizyczną), które doprowadzają do wcześniejszej niż powszechnie utraty sił do wykonywania dotychczasowej pracy. Prawo do emerytury w wieku niższym wynika więc ze szczególnych właściwości wykonywanej pracy” (Sąd Apelacyjny w Gdańsku – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z dnia 23 stycznia 2015r., sygn. akt III AUa 940/14, (niepubl.)).

Praca traktorzysty w polu zazwyczaj jest znacznie bardziej wymagająca i trudniejsza, a tym samym bardziej szkodliwa i uciążliwa dla zdrowia, niż praca kierowcy ciągnika w transporcie.

Po drugie wskazać należy, iż pracę traktorzysty wykonywane były głównie w Spółdzielniach Kółek Rolniczych i pomimo faktu, że nie należą one do sektora transportowego gospodarki, to nie może ujść uwadze, że pod poz. 3 działu VIII wykazu A rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r., poza pracą kierowców ciągników, wymienione zostały również prace kierowców kombajnów lub pojazdów gąsienicowych, które nie służą do transportu i nie są środkami transportu, a maszynami rolniczymi przeznaczonymi do wykonywania prac polowych. Tym samym kombajny, podobnie jak i ciągniki (traktory), przede wszystkim są wykorzystywane w rolnictwie, głównie przy pracach polowych, nie zaś w transporcie i mieszczą się w dyspozycji działu VIII, pod pozycją 3, wykazu A rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podkreślił, iż: „charakter pracy kierowcy ciągnika wykonującego wyłącznie transport oraz kierowcy ciągnika wykonującego w pewnych okresach wyłącznie transport, w innych zaś przemiennie transport i prace polowe nie różni się – polega bowiem na kierowaniu określonym pojazdem mechanicznym. Co więcej praca polowa może być bardziej uciążliwa, gdyż może być wykonywana w znacznie cięższych warunkach niż praca kierowcy wykonującego transport (np. na pochyło umiejscowionych polach i łąkach, na błotnistych terenach, przy użyciu maszyn wytwarzających duży hałas).”

W związku z powyższym ponownie zachęcam do weryfikowania negatywnych decyzji, bowiem niektóre kwestie nie są tak oczywiste, jak przedstawia je ZUS i pozostają różnie interpretowane przez Sądy powszechne.

Porady prawne Kraków

3 thoughts on “Traktorzysta – praca w warunkach szkodliwych

  1. Myślę że praca traktorzysty powinna być zaliczana do pracy w warunkach szkodliwych. A jeśli wykonujemy np. zabiegi chemiczne na polu lub używamy maszyn hałaśliwych lub jezdzimy traktorami bez amortyzacji to to nie są warunki szkodliwe ?

  2. Myślę że praca traktorzysty pracującego na roli powinna być zaliczana do pracy w warunkach szkodliwych. A jeśli wykonujemy np.zabiegi chemiczne lub używamy maszyn hałaśliwych lub jezdzimy traktorami bez amortyzacji to to nie są warunki szkodliwe ?

  3. Maz pracował przez 9 lat w Zakładach metarulgicznych Pomet gdzie były warunki szkdliwe i ma zaświadczenie o warunkach które uznane sa do emeryrury dalej pracował w Spółdzielni Rolniczej jako traktorzysta wiemy, ze jest to praca w warunkach szkodliwych jednak po wystąpiieniu do ZUS o wczesniejszą emeryture został odpowiedz odmowną .
    dlaczego to tak jest czym to sie różni od praconika w Kółku Rolniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *