Składki

ZUS neguje opłacanie składek za granicą

Patrząc na wokandy wiszące przed salami rozpraw w których odbywają się sprawy przeciwko ZUS, z łatwością można stwierdzić, iż niemal połowa spraw tam prowadzonych dotyczy decyzji w przedmiocie naliczania zaległych składek ZUS.

Dzieje się tak, ponieważ dla wielu przedsiębiorców obciążonych koniecznością odprowadzania wysokich składek ZUS, prowadzenie działalności gospodarczej przestaje się opłacać. Znanym sposobem na obniżenie ZUS jest zatrudnienie się w innym Państwie Członkowskim Unii Europejskiej (najczęściej są to Czechy, Słowacja, Wielka Brytania). Do tej pory ZUS poprzez decyzje ustalał nieważność umów o pracę, jako służących obejściu prawa. W kwestionariuszach skierowanych do osób zatrudnionych za granicą ZUS żądał udzielania szczegółowych wyjaśnień dotyczących, miejsca, sposobu, rodzaju pracy świadczonej za granicą.

Niestety większość odwołań kierowanych od takich decyzji kończyła się oddaleniem. Na szczęście trwało to do czasu wydania przez Sąd Najwyższy orzeczenia, w którym jednoznacznie stwierdzono, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma prawa negować umów podlegających ustawodawstwu innego Państwa W takiej sytuacji,  nawet gdy umowa o pracę przewidywała kilkanaście euro wynagrodzenia miesięcznie, w myśl unijnych przepisów przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia z obowiązku zapłaty składek w Polsce. Z racji przepełnienia Sądów Ubezpieczeń Społecznych wiele spraw dotyczących stwierdzenia nieważności umów o pracę trwa w dalszym ciągu, tak więc stosownie byłoby przedłożyć Sądowi aktualne orzecznictwo. To pomoże wygrać sprawę z ZUS!

Porady prawne Kraków

Tagi
Pokaż więcej

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 8 lat prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Witam.
    Akurat z mojego doświadczenia wynika, ze sądy nie potrafią doczytać przepisów unijnych.

    Mam prośbę, czy jest możliwość wskazani sygnatury owego orzeczenia Sądu Najwyższego?

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close