Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Koronawirus a ZUSZasiłki

Co dalej z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

O problemach z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym wspominałam już we wpisie z 22 maja, pt.: Co dalej z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym.

W telegraficznym skrócie – Ustawodawca przy uchwalaniu Tarczy Antykryzysowej 3.0 zapomniał o dopisaniu rodziców dzieci do lat 8 do katalogu podmiotów uprawnionych do pobierania zasiłku w związku z zamknięciem żłobków/przedszkoli/szkół. Chociaż od publikacji mojego wpisu minęły przeszło 2 tygodnie, w sprawie nie zmieniło się de facto nic…

Ustawodawca pomimo hucznych zapowiedzi w internecie i na konferencjach prasowych, nie zrobił za wiele, żeby szybko naprawić sytuację. Końcem ubiegłego tygodnia sejm przegłosował projekt ustawy Tarcza Antykryzysowa 4.0, która zawiera poprawki niweczące ostatnią pomyłkę. Problem w tym, że ustawa musi zostać przegłosowana jeszcze przez Senat, którego najbliższe posiedzenie planowane jest na 17 i 18 czerwca 2020r., po pracach senackich ustawa wrócić musi jeszcze do Sejmu, a następnie do Prezydenta.

Wystarczy sięgnąć do lektury tekstów księgowych na forach internetowych, żeby sprawdzić skalę problemu. Część firm zdecydowało się na przyjęcie wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 25 maja 2020r., jednak czeka z wypłatą na uchwalenie poprawionych przepisów, część firm udziela zasiłku z ogólnej puli 60 dni w roku, niektóre firmy wysłały pracowników na urlop bezpłatny… Jednym słowem pasuje absolutny chaos.

Tymczasem z problemem próbuje zawalczyć sam ZUS, na którego stronach internetowych w dniu wczorajszym znalazło się nowe oświadczenie w temacie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Z tekstu na stornie internetowej dowiadujemy się, iż dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał od 25 maja 2020 r. do 28 czerwca 2020 r. Mimo niezakończonego procesu legislacyjnego (ustawa została przekazana do Senatu), rodzice dzieci do lat 8 mogą składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja 2020 r. zarówno do ZUS, jak i płatników składek (pracodawców, zleceniodawców). Płatnicy składek, który wypłacają zasiłki, powinni więc przyjmować wnioski swoich ubezpieczonych o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi do lat 8 za okres od 25 maja 2020 r. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wypłacony przez ZUS lub płatnika składek po wejściu w życie ustawy.

Powyższe wskazuje, że finalnie przepisy zostaną zmienione. Szkoda tylko że trwać będzie to tyle czasu…

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close