Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji ZUSWcześniejsza emerytura

Czy każda praca wykonywana na wysokości uprawnia do wcześniejszej emerytury?

Temat dzisiejszego wpisu podyktowany jest aktualnie analizowaną przeze mnie sprawą o przyznanie emerytury w wieku obniżonym.

Klientka zadała mi pytanie:

Dlaczego praca elektryka, który dokonywał napraw oświetlenia na znacznych wysokościach, nie powinna moim zdaniem zostać zaliczona do pracy w warunkach szczególnych?

Dodam, że odwołanie w tej konkretnej sprawie pisał inny prawnik (podobno obeznany w tematyce ZUS), który stwierdził że każda praca wykonywana na wysokości uprawnia do wcześniejszej emerytury.

Zauważyć należy, że w wykazie A rozporządzenia z 82r. w żadnym z poszczególnych działów, (w tym także w dziale XIV dotyczącym prac różnych), nie zostały wymienione jako prace w szczególnych warunkach prace na wysokości. Tylko określone rodzaje prac na wysokości zostały zaliczone do katalogu prac w szczególnych warunkach i są to np. w budownictwie : prace przy montażu konstrukcji metalowych na wysokości (dział V poz. 5), prace malarskie konstrukcji na wysokości (dział V poz. 6). Nie ma natomiast wymienionych prac na wysokości przy montażu linii i urządzeń elektrycznych.  

Podsumowując należy uznać, iż nie każda praca wykonywana na wysokości jest pracą w warunkach szkodliwych.

Porady prawne Kraków

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Jak ja nienawidzę ZUS\’u. Normalnie aż się we mnie wszystko gotuje. Nawet nie wiedziałam, że wspomina w poście ciężka praca wiec wiele lat może zostać nie uznana, bo oni mają takie ,,widzimisię\”. Dodatkowo nie jestem w stanie tolerować zmniejszenia emerytur: http://papug.pl/emerytura-z-zus-abstrakcja/. Polecam przeczytać, bo to kolejny raz kiedy zwątpiłam w to, co się dzieje w naszym kraju.

    Pozdrawiam ciepło i będę obserwować. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close