Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Emerytura Pomostowa

Czy praca piekarza jest pracą w warunkach szczególnych?

Jak już wielokrotnie wskazywaliśmy na naszym blogu, iż w chwili obecnej istnieją dwa wykazy prac w warunkach szczególnych, tzw. stary i nowy wykaz prac w warunkach szczególnych.

Jeżeli chodzi o „stary wykaz prac w warunkach szczególnych” – do oceny pracy wykonywanej w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze konieczne jest odwołanie się do przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie wskazano, że rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie których osobom wymienionym w art. 32 ust. 2 i 3 przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych (ust. 4 art. 32). Przepisy dotychczasowe to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 ze zm.), gdzie w Wykazie A, dział X, poz. 11 wymieniono prace przy wypieku pieczywa.

Wykładni pojęcia „przy wypieku pieczywa” dokonywano wielokrotnie w orzecznictwie, i tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie I UK 120/16 wskazał że „W ocenie Sądu Najwyższego, określenie “prace przy wypieku pieczywa” należy rozumieć w ten sposób, że jego zakresem objęte są zarówno czynności przygotowawcze do wypieku takie jak pobranie mąki, jej ważenia, wyrabiania i formowania ciasta, jak i czynności podejmowane na etapie wypieku pieczywa w piecu, a więc wkładanie uformowanego ciasta do pieca, pieczenie i wyjmowanie pieczywa z pieca (podobnie wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 kwietnia 2015 r., I UK 336/14). Za takim rozumieniem wskazanego sformułowania przemawia ponadto użycie w nim przyimka “przy”, który łączy z “wypiekiem pieczywa” związane z nim czynności poprzedzające i przygotowawcze”. W przywołanym wyroku Sąd Najwyższy zaznaczył, iż nawet praca „na stanowisku instruktora praktycznej nauki zawodu piekarza” zasługuje na uwzględnieniu. Za szerokim interpretowaniem pracy przy wypieku pieczywa opowiedział się także Sąd Najwyższy we wspomnianym wyżej wyroku z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie I UK 336/14, gdzie wprost stwierdzono, że Sąd II instancji błędnie zawęził zakres obowiązków na stanowisku piekarza do „wkładania i wyciągania chleba z pieca”, gdyż „Przeczą temu metody wykładni funkcjonalnej i gramatycznej, bowiem odwołując się do opisu obowiązków zawodowych piekarza zawartych w Międzynarodowej Karcie Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych, na które powoływał się ubezpieczony już w apelacji, praca piekarza w procesie technologicznym wypieku pieczywa nie ogranicza się tylko do wykonywania czynności polegających na umieszczeniu przygotowanego ciasta w piecu i wyłożeniu upieczonego produktu z pieca (chleba).”

Podobnie czytamy w wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 17 sierpnia 2023 r. VIII U 679/23, gdzie orzeczono, że „Nie jest dopuszczalne ograniczenie szczególnego charakteru zatrudnienia “przy wypieku chleba” wyłącznie do podawania i wybierania pieczywa z pieców piekarniczych, gdyż uciążliwy charakter pracy piekarzy w żadnym razie nie ogranicza się ani nie wynika wyłącznie z “wysokiej temperatury” środowiska pracy, która oddziałuje w większy lub mniejszy sposób nie tylko na piekarzy “piecowych”, ale na wszystkich piekarzy zatrudnionych w piekarniach./tak SN w wyroku z dnia 9 lutego 2017 r., III UK 71/16/”. W tym wyroku za pracę w szczególnych warunkach Sąd uznał wykonywanie obowiązków na stanowiskach pomocnika piekarza, piekarza, starszego piekarza, piekarza stołowego, piekarza – ciastowego.

Mając na uwadze powyższe praca piekarza jest pracą w warunkach szczególnych wg. tak zwanego starego wykazu, pod warunkiem że jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jeżeli chodzi o „nowy wykaz prac w warunkach szczególnych” za pracę w warunkach szczególnych zgodnie z art. 3 ust 1 ustawy o emeryturach pomostowych przyjmuje się zatrudnienie związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. Szczegółowy wykaz prac w szczególnych warunkach został ujęty w stosownym załączniku do ustawy, gdzie nie wskazano pracy piekarza jak spełniającej warunki uznania jej za wykonywaną w szczególnych warunkach.

Mając na uwadze powyższe praca piekarza nie jest pracą w warunkach szczególnych wg. tak zwanego nowego wykazu.

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close