Świadczenie pielęgnacyjne
Czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do stażu pracy?
Świadczenie pielęgnacyjne nie jest uznawane za składnik zaliczany do stażu pracy w tradycyjnym sensie. Staż pracy jest związany z okresem, w którym dana osoba wykonywała pracę zawodową lub pozostawała na zasiłkach z ubezpieczenia społecznego, podlegając w tych okresach ubezpieczeniom społecznym, emerytalnym i rentowym.
Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w swoim 6 i 7 artykule wymienia wszystkie okresy, które składają się na staż pracy (są to okresy składkowe i nieskładkowe) Niestety trudno odnaleźć tam okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.
Świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem socjalnym, które nie podlega składkom na ubezpieczenie społeczne, emerytalne ani rentowe. W rezultacie okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego nie jest wliczany do lat pracy, które są brane pod uwagę przy obliczaniu emerytury czy innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Jednakże w pewnych przypadkach, osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne mogą mieć prawo do pewnych świadczeń emerytalnych lub rentowych, jeśli spełnią dodatkowe warunki określone w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Takim przykładem może być renta z tytułu niezdolności do pracy, gdzie przy ustalaniu przesłanek jej przysługiwania okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego powoduje wydłużenie okresu w którym badany jest staż pracy uprawniający do jej przyznania.