Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
EmeryturaRenta z tytułu niezdolności do pracy

Ile można zarobić na emeryturze/rencie w 2022r.?

Prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, uważa się wykonywanie:

  • pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
  • pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę nakładczą,
  • pracy wykonywanej w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • pracy wykonywanej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia lub innej umowy o
  • świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy
  • dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, których wykonywanie jest objęte obowiązkowymi
  • ubezpieczeniami społecznymi lub współpracy przy wykonywaniu tych umów,
  • pozarolniczej działalności, której wykonywanie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych lub
  • współpracy przy wykonywaniu tych umów,
  • wykonywania odpłatnie pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • pobierania stypendium sportowego,
  • służby pełnionej m.in. w: Wojsku Polskim, Policji, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Straży Granicznej, Urzędzie Ochrony Państwa, Biurze Ochrony Rządu,
    przychód osiągnięty za granicą.

Prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, a od niedawna również do renty socjalnej do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Zobacz również Praca na rencie socjalnej.

W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty, świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Limity w dorabianiu nie dotyczą emerytek, które mają co najmniej 60 lat i emerytów, którzy ukończyli 65 lat.

Ile możesz dorobić do emerytury i renty?

1 grudnia 2021 roku do 28 lutego 2022 roku kwota przychodu odpowiadająca:

70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 3960,20  zł – przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty.
130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 7354,50  zł – przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie emerytury/renty.

Jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy od 130 proc. to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia.

Emerytura nie zostanie wstrzymana ani zawieszona osobom, którzy powszechny wiek emerytalny ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej lub przed przejściem na emeryturę i to niezależnie od wysokości osiąganego przychodu. Oznacza to, że jeśli osoba odeszła na emeryturę po ukończeniu ustawowego wieku, może dorabiać ile chce bowiem nie ma podlega żadnym ograniczeniom.

Ponadto bez ograniczeń mogą dorabiać osoby, które osiągają przychód z tytułu pracy nie podlegającej ubezpieczeń społecznych, np. honoraria z tytułu działalności artystycznej, umowa o dzieło nie wykonywana na rzecz pracodawcy.

Limity dodatkowych zarobków nie obowiązują również osób, które zgłosiły wniosek o zawieszenie świadczenia i przez cały rok kalendarzowy emerytura lub renta nie była im wypłacana.

Bez ograniczeń mogą dorabiać też emeryci, którzy mają ustalone prawo do emerytury i przez cały rok kalendarzowy kontynuowali zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed przejściem na emeryturę.

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close