Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Program Rodzina 500 Plus

Jakie świadczenia z ZUS i KRUS podlegają zaliczeniu do dochodu wg. ustawy 500+

Z racji ogólnego poruszenia tematyką ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zwanej częściej ustawą 500+, w dzisiejszym wpisie postanowiłam zająć się tematyką dotyczącą świadczeń pobieranych z ZUS lub KRUS, które podlegają zaliczeniu do dochodu według ww. ustawy.

Sama ustawa w słowniczku znajdującym się w jej art. 2, określa pojęcie dochodu odnosząc się do jego definicji w rozumieniu przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Normalny zjadacz chleba po przeczytaniu tych zapisów stwierdzi pewnie, że i tak niczego nie rozumie, dlatego chciałabym uprościć weryfikację kwot, które zaliczane będą do dochodu rodziny.

Zgodnie z ustawą 500 + dochód stanowią pobierane:

 1. zasiłki chorobowe określone w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych,
 2. świadczenie rodzicielskie,
 3. zasiłek macierzyński, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników;
 4. zasiłek macierzyński z ZUS;
 5. świadczenia rehabilitacyjne;
 6. emerytury i renty;
 7. zasiłek i świadczenie przedemerytalne;

Biorąc pod uwagę, iż wymienione świadczenia są przyznawane na pewien okres (za wyjątkiem emerytur i rent stałych), częstą sytuacją będą zmiany osiąganego dochodu w związku z zaprzestaniem pobierana np. zasiłku macierzyńskiego.

Co z osobami których dochody uległy zmianie?

Ustawodawca wprowadził tutaj pojęcie “utraconego dochodu“, który nie będzie wliczany do dochodu za ubiegły rok. Oznacza to, iż jeżeli w ubiegłym roku utraciliśmy prawo do zasiłku macierzyńskiego z racji pobierania go przez okres 12 miesięcy, nie będzie ono wliczane do kwoty dochodu uprawniającego do pobrania kwoty 500 zł na pierwsze dziecko.

Porady prawne Kraków

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

9 komenatrzy

 1. witam …. mam pytanie odnośnie tego czy gmina ma prawo odmuwić wypłaty 500+ z powodu przekroczenia dochodu o 47groszy ??? obecnie jestem na zasiłku macierzyńskim wypłacanym z zusu ponieważ 31.10.2015 ustało moje zatrudnienie i przejął mnie zus do stycznia miałam wypłacane 100% wypłaty a od lutego już 60 % a gmina wzieła pod uwage tylko i wyłacznie dochód z grudnia 2015 roku czyli 1600,93 zł czyli w przeliczeniu na 2 osoby wyszło 800,47zł czyli moj dochód przekroczył 0,47groszy zasiłek macierzyński kończy się z dniem 23.06.2016 i z tym dniem bede osobą bezrobotna….

  1. Szanowna Pani! Niestety przekroczenie progu dochodowego nawet o 1 grosz spowoduje wydanie decyzji odmownej. W czerwcu z racji ustania prawa do zasiłku macierzyńskiego spełni Pani kryterium dochodowe. Proszę ponownie złożyć wniosek po ustaniu pobierania zasiłku.

   1. Proszę mi powiedzieć jak to jest. Jeśli we wrześniu kończy mi się zasiłek macierzyński to kiedy złożyć wniosek o 500+

 2. Witam!a ja dostałam decyzję odmowną wlasnie z racji tego ze w 2016 roku pobierałam zasiłek macierzyński i pani z mops twierdziła ze nie kest on brany pod uwagę jako dochód utracony.Co teraz zrobic składac ponownie?

  1. Mi uznano go jako dochod utracony tylko dlatego, że byl potraktowany przez rok jako dochód nabyty i i tak zablokowal 500. Widocznie swoje muszą “odbić”… Ale ja bym na Pani miejscu jeszcze walczyla…

 3. Witam mam pytanie czy świadczenia rodzicielskie pobierane z kolei czyli ten 1000zl jest wliczane do 500 na drugie?pobieram alimenty na pierwsze dziecko,urodzilam drugie dziecko czy partnera dochody wliczają sie do alimentów?

 4. Dzien dobry. Z podanego tekstu wynika, że jesli bralam w 2016 zasilek chorobowy (skonczyl sie w listopadzie 2016) powinien on zostac uznany jako dochod utracony… Ale pani w GOPS uwaza inaczej 🙁 cóż w takiej sytuacji?

 5. Witam, pracowałam na umowę o pracę w firmie która została zlikwidowana a jestem w ciąży. Mój zasiłek chorobowy wypłaca mi obecnie ZUS. Czy w związku z utratą pracy( otrzymałam już świadectwo pracy) mój zasiłek pobierany z ZUS wlicza się do dochodu, ponieważ chciałam ubiegać się o 500+ na pierwsze dziecko?

 6. Witam. Moje pytanie brzmi. Za jaki rok podaje się dochód. W tym roku mama składała wniosek o zasiłek rodzinny. I dostała odmowę bo uwzględnili jej dochód również za ten rok 2020 czyli rentę która otrzymuje tata od września i brat który zaczął od września chodzić na praktyki. Dlaczego pobrali dane Za ten rok. Z tego co mi wiadomo to bierze się dochód zawsze za poprzedni rok. Proszę o pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close