Renta SocjalnaRenta z tytułu niezdolności do pracy
Jakie wsparcie przysługuje osobie niepełnosprawnej?
Osoby niepełnosprawne często nie są szczegółowo informowane jakie przysługuje im wsparcie od Państwa. W dzisiejszym wpisie opiszę podstawowe rodzaje uprawnień przysługujących osobom dotkniętym niepełnosprawnością.
Renta z tytułu niezdolności do pracy.
Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS na wniosek i przysługuje w sytuacji, gdy Ubezpieczony jest niezdolny do pracy, ma wymagany – odpowiedni do wieku – staż ubezpieczenia:
- 5 lat – jeżeli stał się niezdolny do pracy po ukończeniu 30 lat,
– przy czym okres ten musi przypadać w ciągu ostatnich 10 lat przed dniem złożenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub wystąpienia niezdolności.
Ważnym jest, ażeby niezdolność powstała w czasie okresów składkowych lub nieskładkowych wskazanych w ustawie emerytalnej, albo w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Fakt zatrudnienia nie przesądza o braku uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Renta Socjalna.
Renta socjalna jest to świadczenie, które wypłaca ZUS na wniosek.
Przesłanki, które należy spełnić:
Całkowita niezdolność do pracy, która powstała:
- przed ukończeniem 18 roku życia;
- w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego):
- w szkole lub w szkole wyższej do 25 lat,
- w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Kwestie całkowitej niezdolności do pracy ocenia ZUS. Fakt zatrudnienia nie przesądza o braku uprawnień do renty socjalnej.
Specjalny Zasiłek Opiekuńczy.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:
- nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
- rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
– w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Specjalny zasiłek opiekuńczy uzależniony jest od kryterium dochodowego.
Zasiłek Pielęgnacyjny.
Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.
Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego.
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie do udziału w turnusie rehabilitacyjnym.
Dofinansowanie przysługuje sobie niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoważny, dorosłe osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o zaliczeniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności lub równoważne uzyskać mogą dofinansowanie tylko w przypadku wystarczającej ilości środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do w/w grup
Dofinansowanie w sprawie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i środków pomocniczych.
W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia uzyskać można zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny oraz środki pomocnicze. W tym przypadku brane jest pod uwagę kryterium dochodowe.
Wysokość dofinansowania wynosi:
- do 100% udziału własnego osoby z niepełnosprawnością w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany,
- do 150% sumy kwoty limitu, wyznaczonego przez NFZ, oraz wymaganego udziału własnego osoby z niepełnosprawnością w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.
Likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych.
Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia
Bariery techniczne – bariery utrudniające lub uniemożliwiające osobie z niepełnosprawnością funkcjonowanie społeczne.
Bariery w komunikowaniu się – ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie z niepełnosprawnością swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
Bariery architektoniczne – utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom z niepełnosprawnością.
Karta Parkingowa.
Dla osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. W przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, dodatkowo wymagane jest, ażeby przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia – uprawnienie to przysługuje im od 1.04.2020).
Szereg przywilejów w trakcie zatrudnienia.
Osoby pracujące osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają m. in. skrócony czas pracy, dodatkowa przerwa w pracy, dodatkowy urlop wypoczynkowy
Czy komornik może pobrać ciężko choremu z pierwszą grupą inwalidztwa prawie całą minimalna emeryturę. Dosłownie cała z zasiłkiem opiekuńczym dla niepełnosprawnego???