EmeryturaOdwołanie od decyzji ZUSWcześniejsza emerytura
Niezdolność do pracy podczas pracy w warunkach szkodliwych
W większości przypadków, Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia doliczenia do stażu pracy w warunkach szczególnych, okresu nieobecności w pracy, który był spowodowany czasową niezdolnością do pracy.
Taka praktyka ZUS jest nieuzasadniona i krzywdząca dla Ubezpieczonych.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, iż do okresu pracy w szczególnym charakterze wlicza się okresy nieobecności w pracy spowodowane czasową niezdolnością do pracy, urlopem macierzyńskim i urlopem dla poratowania zdrowia. W uchwale z 27 listopada 2003 r., III UZP 10/03, Sąd Najwyższy uznał, że:
“do okresu pracy w szczególnych warunkach wlicza się okresy zasiłku chorobowego w czasie trwania tego stosunku pracy, przypadające po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw”.
W następstwie tej uchwały doszło do zmiany pierwotnego brzmienia art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS przez, w konsekwencji której dodano od 1 lipca 2004 r. ust. 1a, zgodnie z którym przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie uwzględnia się:
- okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po dniu 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;
- okresów, w których na mocy szczególnych przepisów pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy, z wyjątkiem okresu urlopu wypoczynkowego.
Orzecznictwo Sądu Najwyższego poszło w kierunku zrównania sytuacji pracowników, którzy nie wykonywali pracy, pobierając świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, także przed zmianą wprowadzoną ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r., co pozwala zaliczyć do pracy w szczególnych warunkach okresy niezdolności do pracy sprzed 1 lipca 2004 r. jako daty wprowadzenia nowej regulacji – dodania ust. 1a do art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Dalej nie w pełni rozumiem – mam przepracowane : na dzień 12.11.2019 i nadal pracuje bo muszę jeszcze z 6 mieś bo według ZUS nie mam jeszcze 25 lat dołu ……..
Staż pracy
Lat: 28 Miesięcy: 11 Dni: 14
Staż do Karty Górnika
Lat: 30 Miesięcy: 11 Dni: 29
Staż do jubileuszu
Lat: 30 Miesięcy: 11 Dni: 29
Staż do urlopu
Lat: 31 Miesięcy: 11 Dni: 14
Staż ogółem – dół
Lat: 28 Miesięcy: 4 Dni: 1
Z czego dniówki specjalne Dniówki dołowe przodkowe (1,8)
5440,125
Tak to wygląda a według prawa powinienem być dawno na emeryturze ? Co jest w naszym prawie nie tak ?
Oczywiście mam dniówki chorobowe ale te do 30dni opłacał mi zakład które muszę teraz odrobić jako nie składkowe itp.
Te za służbę dla kraju ,czyli wojsko też odrabiam . I wyjdzie na to że dostanę 3500zł emerytury bo tak dostają znajomi .
Wiecie że po tylu latach ciężkich robót to nawet najukochańszy kraj ma się w dupie .