Odwołanie od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji ZUS – w jakim terminie? do kogo? co powinno zawierać?
W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na jedno z najczęstszych pytań, które otrzymuje od Państwa za pośrednictwem e-mail, a mianowicie „jak napisać odwołanie od decyzji?”
Jak już niejednokrotnie podkreślałam w moich wpisach, decyzje ZUS z uwagi na wiele różnych czynników, jak np. ograniczenia w postępowaniu dowodowym często są dla nas krzywdzące, dlatego też warto je zaskarżyć w drodze odwołania.
W jaki terminie wnieść odwołanie?
Odwołanie od decyzji ZUS należy wnieść w terminie miesiąca, od dnia, w którym decyzja została doręczona. Termin miesiąca upływa z dniem, który datą odpowiada początkowemu
dniowi terminu, gdy dnia takiego w ostatnim miesiącu nie ma – w ostatnim dniu tego miesiąca.
Przykład:
Jeżeli decyzję otrzymaliśmy w dniu 20 maja, termin miesięczny do wniesienia odwołania upłynie w dniu 20 czerwca, natomiast, gdyby decyzja została doręczona w dniu 31 stycznia, termin miesięczny upłynie w dniu 28 lutego (ewentualnie 29 lutego, gdy wypada rok przystępny) o godzinie 24:00.
W sytuacji, w której upływ terminu miesięcznego wypada na dzień ustawowo wolny od pracy, odwołanie może zostać wniesione w następnym dniu powszednim.
Przykład:
Decyzja została doręczona w dniu 25 listopada – ostatni dzień, w którym możemy wnieść odwołanie przypada na dzień 27 grudnia, z uwagi na fakt, iż zarówno 25 grudnia, jaki i 26 grudnia są dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Termin uważa się za zachowany, jeżeli w ostatnim dniu terminu odwołanie zostanie złożone osobiście w siedzibie organu lub nadane listem poleconym (ekonomicznym lub priorytetowym) w placówce operatora pocztowego, którym w chwili obecnej jest Poczta Polska.
Uchybienie miesięcznemu terminowi nie zawsze oznacza „zamknięcie” drogi do złożenia odwołania, o czym w wcześniej zamieszonym wpisie.
Do kogo skierować odwołanie?
Odwołanie od decyzji ZUS, należy skierować do sądu powszechnego. Co do zasady sądem właściwym w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych jest Sąd Okręgowy, jednakże ustawodawca od powyższej reguły przewidział kilka wyjątków, w których sądem właściwym jest Sąd Rejonowy – są to sprawy o zasiłek chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński oraz pogrzebowy, świadczenie rehabilitacyjne, odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z czynną służbą wojskową albo służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Celnej; oraz o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności;
ZUS obowiązany jest pouczyć Państwa, o tym, który sąd jest właściwy do rozpoznania odwołania!
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydał zaskarżoną decyzję. Instytucja ta umożliwia ZUS zastosowanie autokontroli, w wyniku której ZUS może zmienić zaskarżoną decyzję zgodnie z treścią odwołania, nie przesyłając go do sądu. Sytuacja, w której ZUS stosuje autokontrole ma miejsce niezwykle rzadko, jednakże zdarzają się takie przypadki.
Co powinno zwierać odwołanie?
-
W pierwszej kolejności w odwołaniu należy wskazać sąd do którego kierowane jest odwołanie.
-
Następnie w odwołaniu należy wskazać dane identyfikujące odwołującego, czyli podanie imienia, nazwiska, nr PESEL oraz adresu zamieszkania.
-
Bardzo ważnym jest, aby w odwołaniu dokładnie oznaczyć zaskarżoną decyzje poprzez wskazanie jej numeru, daty w której została wydana oraz organu, który ją wydał.
-
Odwołanie powinno również zawierać zarzuty i wnioski oraz ich uzasadnienie, a także wskazanie dowodów na poparcie naszych racji, tj. dowody z dokumentów, dowody z zeznań świadków, czy dowód z opinii biegłego odpowiedniej specjalności
Proszę pamiętać, aby w miarę możliwości wszelkie wnioski, dowody oraz twierdzenia wskazać właśnie w odwołaniu, jako, iż jest to pierwsze i w zasadzie najistotniejsze pismo w sprawie!
Czy jeśli nie powołano w odwołaniu świadków są jeszcze jakiekolwiek szanse, aby sąd ich przesłuchał? czy sprawa już przegrana? 🙁
mój mąż jest spawaczem, ale niestety ZUS odmówił przyznania emerytury w warunkach szczególnych, bo nie posiadał odpowiednich świadectw pracy.
Jak długo się czeka na odpowiedź na sprzeciw?