Odwołanie od decyzji ZUS
Opinia biegłego psychologa w sprawie o rentę i świadczenie rehabilitacyjne.
Zarówno w sprawach o rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę socjalną oraz w sprawach o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego niezbędnym jest ustalenie, czy stan zdrowia Ubezpieczonego uzasadnia orzeczenie, iż jest osobą niezdolną do pracy. W zależności od sprawy, niezdolność ta musi być całkowita lub częściowa, albo też Ubezpieczony musi rokować odzyskanie zdolności do pracy.
Oczywistym jest, iż Sąd nie posiada wiedzy medycznej, dlatego też w powyższym zakresie korzysta z wiadomości specjalnych, którą dysponują biegli lekarze sądowi. Sąd w zależności od występujących schorzeń dopuszcza dowód z opinii biegłych odpowiedniej specjalności, którzy następnie wydają w sprawie opinie sądowo-lekarskie – o niekorzystnych opiniach biegłych oraz sposobie składania zarzutów do opinii biegłego postaramy się odpowiedzieć w kolejnych wpisach.
W dzisiejszym wpisie zajmiemy się kwestią badania przez biegłych schorzeń natury psychicznej, gdzie Sądy niejako automatycznie celem zaopiniowania stanu zdrowia osoby odwołującej się od niekorzystnej decyzji ZUS, dopuszczają dowód z opinii biegłego psychiatry.
Oczywiście nie ulega wątpliwości, iż wszelkie zaburzenia natury psychicznej powinny być oceniane przez lekarza biegłego psychiatrę, niemniej jednak w wielu sprawach opinia samego psychiatry jest niewystarczająca, bowiem występujące schorzenia są na tyle rozbudowane, że stan zdrowia powinien zostać skonsultowany z biegłym psychologiem. Ponadto psychiatra nie bada intelektu i dysfunkcji poznawczych, co często powinno stanowić podłoże opinii.
Do niedawna praktyka praktycznie wszystkich Sądów Ubezpieczeń Społecznych była taka, iż wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego psychologa był oddalany z uzasadnieniem: psycholog nie jest lekarzem, a oceny niezdolności do pracy może dokonać jedynie lekarz.
Tak, prawdą jest, iż psycholog nie jest lekarzem, niemniej jednak próba ograniczenia w opiniowaniu stanu zdrowia Ubezpieczonego jedynie do biegłych lekarzy psychiatrów nie znajduje odzwierciedlenia w aktualnym stanie wiedzy.
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 24 października 2013 r., sygn. akt: III AUa 695/13, orzekł iż:
“Opinia psychiatry wydana wspólnie z psychologiem, ma przewagę nad opinią biegłych w której wydaniu nie brał udział psycholog”.
W naszej ocenie nie ma żadnych podstaw, aby dla potrzeb weryfikacji stanowiska lekarzy orzeczników ZUS stosować jakiekolwiek ograniczenia dowodowe, w tym ograniczać krąg specjalistów biegłych sądowych.
Nasza praktyka wskazuję na to, iż opinia biegłego psychologa ma bardzo istotne znaczenie w sprawach dotyczących stanu zdrowia, dlatego ważnym jest złożenie takiego wniosku już w samym odwołaniu, zaś w przypadku pominięcia go przez Sąd należy ponowić wniosek w zarzutach do opinii.