ZasiłkiZwrot kwot do ZUS
Orzecznik ZUS cofnął mi zwolnienie lekarskie, co dalej?
Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli wykonywanej przez lekarzy orzeczników ZUS.
W celu kontroli lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może:
1) przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego:
a) w wyznaczonym miejscu,
b) w miejscu jego pobytu;
2) skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
3) zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie;
4) zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.
Konieczność udostępnienia posiadanej dokumentacji jest obowiązkiem ubezpieczonego.
Istnieje kilka przyczyn z powodu których ZUS może cofnąć L4.
Brak stawienia się na badanie lekarskie lub brak przekazania do ZUS wyników badań.
Badanie odbywa się po doręczeniu zawiadomienia o terminie badania. Zawiadomienie na piśmie w postaci papierowej przesyłane jest na adres pobytu ubezpieczonego w okresie czasowej niezdolności do pracy, wskazany w zaświadczeniu lekarskim, które to miejsce należy obligatoryjnie wskazać wystawiającemu zaświadczenie lekarskie. Zmiana miejsca pobytu musi być wskazana w ZUS nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności. Brak powiadomienia ZUS o zmianie miejsca pobytu skutkuje uznaniem skutecznego doręczenia zawiadomienia na dotychczasowy adres.
Zawiadomienie przekazane telefonicznie ma skutek doręczenia, jeżeli rozmowa była rejestrowana, a ubezpieczony wyraził zgodę na nagranie. Zawiadomienie przekazane za pomocą środków komunikacji elektronicznej ma skutek doręczenia, jeżeli doręczający otrzymał potwierdzenie jego otrzymania przez ubezpieczonego.
W razie uniemożliwienia badania lub niedostarczenia posiadanych wyników badań, zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie.
Określenie wcześniejszej daty powstania niezdolności do pracy.
Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność, dzieje się to na mocy zaświadczenia lekarza orzecznika ZUS, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, wydanym w myśl art. 229 § 4 Kodeksu pracy.
Zaświadczenie wydane przez lekarza orzecznika ZUS stanowi podstawę do wydania przez ZUS decyzji o braku prawa do zasiłku.
Badanie kontrolne na wniosek pracodawcy.
Pracodawca może wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przeprowadzenie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich dla celów wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy. Zakład informuje pracodawcę o wyniku postępowania.
Jeśli orzecznik ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) cofnie Twoje zwolnienie lekarskie, nastąpi to w formie decyzji od której przysługiwało będzie prawo wniesienia odwołania do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.