Podleganie ubezpieczeniom społecznym
Przebywanie na zasiłku chorobowym lub macierzyńskim, a ciągłość działalności gospodarczej.
W ostatnich latach znaczną część spraw w Naszej Kancelarii dotyczy takiej tematyki, jak:
- pozorność umowy o pracę,
- pozorność wynagrodzenia
- czy pozorność działalności gospodarczej,
– o czym kilka słów w dzisiejszym wpisie.
Przy ocenie czy działalność gospodarcza ma charakter pozorny istotne znaczenie ma ocena, czy działalność prowadzona była w sposób zarobkowy, zorganizowany oraz ciągły.
Jednym z częstszych argumentów w decyzjach ZUS jest to, iż działalność nie była prowadzona w sposób ciągły, bowiem Ubezpieczony/a przebywała na zasiłkach opiekuńczych, chorobowych czy macierzyńskich, z czym stanowczo się nie zgadzamy.
Sam fakt wystąpienia ryzyka ubezpieczeniowego tj. przebywania przez Ubezpieczonego na zasiłkach chorobowych i macierzyńskich bynajmniej nie świadczy o braku woli rozpoczęcia działalności gospodarczej, a następnie prowadzenia działalności gospodarczej.
Nie można przewidzieć, że sytuacja zdrowotna czy rodzinna utrudni lub też ograniczy zakres prowadzenia działalności, a wobec tego korzystanie ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego nie może prowadzić do wniosku, że działalność gospodarcza nie była w ogóle prowadzona.
W orzecznictwie podkreśla się, że przesłanka ciągłości realizowana jest już poprzez takie zachowania ubezpieczonego, z którego wynika zamiar ciągłego prowadzenia działalności. Ciągłości nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Ciągłości bowiem dowodzą takie zachowania ubezpieczonego, które w danej chwili nie przynoszą jeszcze dochodu, czy nawet przychodu, ale z uwagi na zamierzony cel są niezbędne do jego uzyskania lub maksymalizacji i takie właśnie działania w spornym okresie wykonywała Odwołująca.
Przykładowo Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 25 października 2016 r., III AUa 2100/15 wskazał, że:
Spowodowane niezdolnością do pracy okresy niewykonywania działalności przez przedsiębiorcę nie podlegają wyłączeniu z obowiązkowych ubezpieczeń, a dla osób objętych ubezpieczeniem chorobowym dobrowolnym okresy te stanowią podstawę do pobierania zasiłku chorobowego.