Składki
Przedawnienie składek ZUS
Prawie każdy klient goszczący w mojej kancelarii ze sprawą dotyczącą zaległych składek ZUS, zadaje pytanie:
“Pani Mecenas, czy zaległe składki nie przedawniły się?”
Zasady przedawnienia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne wynikają z ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nią składki ulegają przedawnieniu po upływie pieciu lat od wymagalności, czyli terminu ich zapłaty. Po tym czasie zakład nie ma prawa się o nie upomnieć. Chodzi tu o należności wobec ZUS oraz środki, które zakład powinien zwrócić z tytułu nadpłaty lub nienależnie pobranych wpłat. Przedawnieniu ulegają należności główne, jak również uboczne (odsetki za zwłokę oraz koszty egzekucyjne, upomnienia).
Jak obliczyć 5 letni termin przedawnienia?
Pięcioletni termin dotyczy składek wymagalnych po 1 stycznia 2012 r. Dla starszych wynosi on 10 lat!!!
Problem pojawia się w przypadku należności nieopłaconych przed wskazaną datą, które nie uległy jednak jeszcze przedawnieniu. Stosuje się wówczas krótszy okres, ale należy liczyć go od 1 stycznia 2012 r. Jeżeli jednak przedawnienie rozpoczęte przed 1 stycznia 2012 r. zgodnie z przepisami dotychczasowymi nastąpiłoby wcześniej, wówczas następuje z upływem terminu dziesięcioletniego.
Wyjątek od zasady stanowi przedawnienie świadczeń z tytułu składek wynikających z decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej lub następcy prawnego, liczy się wyjątkowo od końca roku kalendarzowego, w którym decyzja została wydana. Ta metoda liczenia terminu jest taka sama, jak dla zobowiązań podatkowych.