Bez kategorii
Przegrana sprawa o podstawę wymiaru składek, a zwrot zasiłków – wygrana sprawa o zwrot zasiłków Przed Sądem Rejonowym w Lublinie.
O kwestionowaniu maksymalnej podstawy wymiaru składek z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej na naszym blogu pisaliśmy wielokrotnie, wskazując iż w ostatnim czasie Sąd Najwyższy przesądził, iż ZUS ma kompetencje do tego, ażeby weryfikować i zmniejszyć zadeklarowaną podstawę wymiaru składek przedsiębiorców.
Tak też było w sprawie naszej Klientki, gdzie Sąd Okręgowy i Sąd Apelacyjny w Lublinie uznały, iż nasza Klientka zadeklarowała maksymalną podstawę wymiaru składek celem osiągnięcia wysokich świadczeń z ZUS. Kwota przychodów bowiem nie odzwierciedlała wysokości zadeklarowanych składek na ubezpieczenie społeczne w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
W wyniku niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy o podstawę wymiaru składek, ZUS domagał się różnicy w wypłaconych zasiłkach, które w jego ocenie jako nienależnie pobrane powinny podlegać zwrotowi.
Stanowiska ZUS nie podzielił Sąd Rejonowy w Lublinie, który wskazał, że: „Wypłata spornych świadczeń niewątpliwie nastąpiła na podstawie informacji i dokumentów przekazanych przez wnioskodawczynię, niemniej jednak istotne w tym zakresie jest stwierdzenie, że określenie wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, miarodajnej dla ustalenia wysokości świadczeń, w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ustawodawca pozostawił tym osobom, stanowiąc w art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, że podstawę tę stanowi kwota przez nich zadeklarowana – w granicach określonych przepisami ustawy. Żaden przy tym przepis nie ustanawiał kryteriów deklarowania podstawy wymiaru składki, należy zatem przyjąć, że wnioskodawczyni działała na podstawie i w ramach przysługujących jej uprawnień. Podkreślenia przy tym wymaga, że działalność gospodarcza stanowiąca tytuł do objęcia ubezpieczeniem była faktycznie prowadzona. Wobec powyższego – na podstawie okoliczności ujawnionych tak w toku procesu w sprawie niniejszej, jak i w toku procesu w sprawie (o podstawę wymiaru składek) trudno przypisać wnioskodawczyni zarzut uzyskania świadczenia na podstawie nieprawdziwych zeznań lub dokumentów, czy też zarzut świadomego wprowadzenia w błąd instytucji ubezpieczeniowej w rozumieniu przepisów art. 84 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych”.
Korzystny wyrok Sądu I Instancji został podtrzymany przez Sąd II Instancji, gdzie Sąd Okręgowy w Lublinie wskazał, że: nie rolą Ubezpieczonego jest, aby z perspektywy licznych, często rozbieżnych podglądów orzecznictwa i doktryny, dokonywać pogłębionej analizy zadeklarowanych podstaw wymiaru składek z tytułu prowadzonej działalności z punktu widzenia zasad współżycia społecznego.
Powyższe stanowisko Sądów daje korzystne światło na rozstrzygnięcia toczących się obecnie, licznych procesów o zwrot pobranych zasiłków do ZUS.