
EmeryturaOdwołanie od decyzji ZUSRenta z tytułu niezdolności do pracy
Renta w drodze wyjątku – brak niezbędnych środków utrzymania
W art. 83 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS ustawodawca przewidział dla ubezpieczonych oraz pozostałych po nich członków rodzin, którzy nie spełniają warunków do uzyskania emerytury lub renty na zasadach ogólnych możliwość przyznania tych świadczeń w drodze wyjątku.
Aby otrzymać świadczenie w drodze wyjątku niezbędnym jest spełnienie trzech przesłanek:
1) niespełnienie wymagań dających prawo do emerytury lub renty musi być spowodowane szczególnymi okolicznościami (o szczególnych okolicznościach pisałam we wpisie pt: Emerytura lub renta w drodze wyjątku ).
2) ubiegający się o świadczenie nie może podjąć pracy lub innej działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek;
3) osoba ta nie ma niezbędnych środków utrzymania.
Dzisiaj zajmę się omówieniem ostatniej z ww. przesłanek, a mianowicie, co należy rozumieć przez brak niezbędnych środków utrzymania.
Co oznacza brak niezbędnych środków utrzymania?
W orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowany jest pogląd, iż pojęcia “niezbędnych” środków utrzymania nie można utożsamiać z pojęciem “niewystarczających” środków (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 kwietnia 2002 r., sygn. akt II SA 4289/01, publ. orzeczenia.nsa.gov.pl).
Z uwagi na fakt, iż brak niezbędnych środków utrzymania, jako przesłanka do przyznania świadczenia w drodze wyjątku, nie jest pojęciem zdefiniowanym w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w celu ustalenia tego kryterium należy, w sposób najbardziej obiektywny, oceniać posiadane przez Ubezpieczonych środki utrzymania na tle wysokości minimalnej emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej.
W chwili obecnej kwota najniższych emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1.000 zł brutto, czyli około 853 zł netto i to właśnie ta kwota powinny być wzięta pod uwagę przy dokonywaniu porównania.
Sądy Administracyjne stoją na stanowisku, iż przesłanka ta powinna być oceniana indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb służących do zaspokojenia minimum egzystencji, dlatego też bardzo istotnym jest, aby we wniosku o przyznanie świadczenia zawarli Państwo szerokie uzasadnienie.
Przy wskazywaniu we wniosku środków, którymi Państwo dysponują proszę wskazać przychód (kwota brutto), jak i kwoty po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy (kwota netto) oraz przeliczyć dochód członków rodziny na jedną osobę w rodzinie.
Ponadto zalecam bardzo szczegółowo opisać wszelkie wydatki, które Państwo ponoszą, np.: opłaty za czynsz prąd, gaz, telefon, internet, wywóz śmieci, koszty zakupu leków, żywności, odzieży, środków czystości itp.