Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji ZUSRenta z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy cd.

Tak jak obiecałam we wpisie pt: Nie jest Pan niezdolny do pracy, czyli walka o rentę, dzisiaj chciałabym opisać inne elementy konieczne dla uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Żeby do tego przejść muszę wskazać na kilka przepisów.

Warunki ustalenia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy określa przepis art. 57 ust.1 i 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowiąc, że renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:

–  jest niezdolny do pracy (o tym już było);

–  ma wymagane okres składkowe i nieskładkowe,

niezdolność do pracy powstała w czasie zatrudnienia, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania zatrudnienia (wyjątek stanowi tutaj osoba która zostanie uznana za całkowicie niezdolną do pracy).

Dalej konieczne jest wskazanie, iż w myśl art. 58 ust.1 pkt 5 i ust.2 ustawy warunek posiadania okresu składkowego  i nieskładkowego uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, przy czym ów 5-letni okres ubezpieczenia powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.

I tutaj zaczynają się schody!

Jeżeli trafia do mnie osoba, która jest uznana przez ZUS za niezdolną do pracy (a to już spory sukces), to przyczyna odmowy przyznania świadczenia leży właśnie w tym zagmatwanym frazesie.

Co to właściwie oznacza?

Przekładając na zwykły język, chodzi o to żeby posiadać 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych w okresie ostatnich 10 lat przed dniem złożeniem wniosku o rentę. Czyli jeżeli wniosek składam 01.01.2016r. to okres 10-letni przypada w datach 01.01.2006r. – 01.01.2016r.
I właśnie w tym czasie trzeba legitymować się co najmniej 5 letnim okresem składkowym i nieskładkowym.
Jeżeli nie znajdziemy tych 5 lat, ZUS wyda decyzję negatywną.

Czy to już koniec i czy nie ma żadnych szans na przyznanie renty?

Oczywiście, że nie!

Jeszcze raz odsyłam Cię do lektury wytłuszczonego fragmentu przepisu „(…)przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy”.

Jakimś cudem tej drugiej przesłanki ZUS nigdy nie zauważa?

Co to znaczy przed dniem powstania niezdolności do pracy?

To proste – ustawodawca wyraźnie odgraniczył od siebie dzień złożenia wniosku o rentę, od dnia powstania niezdolności do pracy.
W opisywanym przykładzie gdyby uznać że niezdolność do pracy powstała dajmy na to na 2 lata przed złożeniem wniosku to okres w którym weryfikowane będzie posiadanie 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego przypadnie w datach 01.01.2014r. – 01.01.2004r., a już w tym okresie mogłeś być aktywny zawodowo i bez problemu zsumujesz 5 lat.

Jak to zrobić?

Oczywiście wnieść odwołanie od decyzji ZUS. Powołać środek dowodowy w postaci badania przez biegłego lekarza specjalistę w dotyczącej Ciebie dziedzinie medycyny, aby wyraźnie odpowiedział na pytanie kiedy powstała Twoja niezdolność do pracy.

Istnieją jeszcze inne perełki wywodzące się z ustalenia wcześniejszej daty powstania niezdolności do pracy, np. gdy okaże się że w okresie kiedy chcielibyśmy, ażeby uznać nas za niezdolnych do pracy – pracowaliśmy, ale o tym kolejnym razem :))).

Porady prawne Kraków

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

7 komenatrzy

 1. Bardzo interesujący wpis. Cieszę się że trafiłem na tę stronę bo rzeczywiście rzetelnych informacji jak walczyć z ZUS o renty jest jak na lekarstwo

 2. Witam,
  W moim wypadku inne osoby figurują w składzie komisji lekarskiej, która badała mnie w dniu 22.09.2017r. a zupełnie inne (za wyjątkiem dr T. D) w składzie komisji lekarskiej w przesłanym mi orzeczeniu komisji lekarskiej z dnia 24.10.2017r. Orzeczenie komisji było podstawą do odmowy mi prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Stąd wynika, że za wyjątkiem doktora T. D. inni członkowie komisji lekarskiej mnie badali a zupełnie inni członkowie komisji lekarskiej, którzy w ogóle nie uczestniczyli w badaniu i nie widzieli mnie na oczy orzekali w decyzji będącej podstawą do pozbawienia mnie prawa do dalszej renty! Czy w tym wypadku można mówić o naruszeniu przepisów prawa przez ZUS a jeśli tak to jakich?

 3. Dziękuję za wzór zarzutów od opinii biegłego.
  Napisanie tego odwołania spowodowało wydanie decyzji przez sąd o uzupełnieniu przez biegłego opinii.
  Swoją drogą, biegłych miało być dwóch(dotyczyło dwóch różnych chorób) a był jeden i bardzo niezainteresowany.
  Czekam co dalej,nie spodziewam się rewelacji ,chociaż na rencie jestem od 9 lat i nagle w marcu stwierdzono ,że “nie jestem niezdolna do pracy”.
  Bardzo dziękuję za pomoc.

  1. Witam.
   Złożyłem wniosek do ZUS o rentę, chociaż jestem ubezpieczony w KRUS ostatnio. Lekarz orzecznik stwierdził częściową niezdolność do pracy ale ZUS odmówił mi renty.Sąd I instancji przyznał racje ZUS. Czy mam odwołać się do II instancji? Mam ciągłość ubezpieczenia od ukończenia szkoły średniej do dzisiaj bez przerwy. Od 1 sierpnia 1979 r. do 31 marca 2002 r. w ZUS a od 1.kwietnia 2002 r. do dzisiaj w KRUS . Czy należy mi się renta z ZUS z częściowej niezdolności do pracy? bo to jest ciągłość ubezpieczenia bez przerwy. Byłbym wdzięczny za pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Przeczytaj również

Close
Close