Kontrola ZUS
Świadczenia zdrowotne kobiety w ciąży w przypadku uznania umowy o pracę za pozorną.
Już powszechnie wiadomo, iż ZUS obrał za swój cel kontrolowanie tytułów podlegania ubezpieczeniom kobiet w ciąży.
Więcej o tym we wpisie: Kontrole kobiet w ciąży w liczbach.
Skutkiem przeprowadzanych kontroli są setki decyzji wyłączających z ubezpieczeń kobiety w zaawansowanej ciąży, które lada chwila spodziewają się porodu.
Moja kancelaria zajmuje się sporządzaniem odwołań i reprezentacją przed Sądami Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, niestety takie procesy pochłaniają czas i bardzo rzadko kończą się przed rozwiązaniem.
Bardzo często nasze klientki, którym ZUS zakwestionował umowę o pracę czy też prowadzoną działalność gospodarczą uznając je za pozorne zadają pytanie:
Czy w trakcie procesu z ZUS mogę korzystać ze świadczeń z NFZ?
TAK! A gwarantuje to już sama Konstytucja RP.
Zgodnie z art. 68 ust. 3 Konstytucji RP władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
Co to oznacza w praktyce?
Kobieta w ciąży nie musi posiadać ubezpieczenia zdrowotnego, ażeby móc korzystać ze świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ.
Z jakich świadczeń może korzystać kobieta w ciąży?
Każda kobieta w ciąży ma prawo do opieki w trakcie ciąży, porodu oraz połogu (czyli do 6 tygodni po urodzeniu dziecka). W tym okresie kobiety ciężarne mogą korzystać z wizyt kontrolnych, badań zaleconych przez lekarza dla dobra ciąży, opieki szpitalnej, usług stomatologicznych.
Co ważne: każda kobieta w ciąży ma prawo do darmowego porodu w tym niezbędnej opieki szpitalnej.
Proszę pamiętać, jeżeli dana placówka ma podpisany kontrakt z NFZ, to nie może odmówić przyjęcia kobiety w ciąży, poza przypadkiem kiedy placówka nie posiadana np. miejsca, niemniej jednak w takiej sytuacji placówka zobowiązana jest wskazać inną placówkę, gdzie kobieta w ciąży otrzyma niezbędną opiekę medyczną.
Jakie dokumenty potrzebne są do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w okresie ciąży i połogu?
Dokumenty tożsamości oraz karta ciąży lub akt urodzenia dziecka, niemniej jednak ich brak nie powinien stanowić podstawy do odmowy udzielenia świadczeń.
Zobacz również:
Z jakich powodów ZUS kontroluje osoby prowadzące działalność gospodarczą?
Pozorna umowa o pracę – jak skutecznie napisać odwołanie.