Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Bez kategorii

Udział w zajęciach zdalnych/online w trakcie L4.

W ostatnim czasie, z uwagi na popularyzację edukacji w formie zdalnej coraz więcej sporów związanych jest z podważaniem przez ZUS prawidłowości wykorzystania zwolnienia chorobowego w sytuacji, gdy uprawniony uczestniczy jednocześnie w zajęciach zdalnych. W praktyce tego rodzaju spory są całkowicie absurdalne- ubezpieczony najczęściej w związku z zajęciami zdalnymi nie dokonuje żadnej aktywności, a w szczególności aktywności wpływającej negatywnie na stan zdrowia lub proces leczenia. Najczęściej uczestnictwo w zajęciach zdalnych nie różni się niczym od standardowego korzystania w celach prywatnych z komputera lub telewizora w czasie niezdolności do pracy, co przecież nie jest zakazane.

Orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy z powodu choroby nie jest równoznaczne z orzeczeniem o niezdolności do pobierania nauki, dlatego też jeżeli uczestnictwo w zajęciach nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia i zwolnienie nie służyły uzyskaniu dodatkowego czasu na wykonywanie obowiązków związanych ze studiami, chory może uczestniczyć w zajęciach, niemniej jednak z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością w takiej sytuacji osoba, która uczestniczyła w zajęciach narazi się na proces sądowy w zakresie ustalenia prawa do zasiłku chorobowego, gdzie ostateczna opinie podejmie biegły sądowy.

Podobne sprawy były już wielokrotnie przedmiotem rozważań sądów, które stoją na stanowisku, iż możliwe jest uczestnictwo osoby ubezpieczonej w czasie orzeczonej niezdolności do pracy w zdalnych lub tradycyjnych zajęciach dydaktycznych jeżeli nie będą one wpływały negatywnie na stan zdrowia osoby ubezpieczonej, nie spowodują pogorszenia stanu zdrowia lub przedłużenia okresu niezdolności do pracy osoby ubezpieczonej.

A jak wygląda sytuacja w przypadku uczestnictwa w zajęciach stacjonarnych? Odpowiedź znajdą Państwo w naszym wpisie pt. Udział w zajęciach w trakcie trwania L4.

 

 

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Weronika Mania

Radca prawny - Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła studia na kierunku Prawo oraz na kierunku Administracja. Ukończyła aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalizuje się w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek oraz o prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Przeczytaj również

Close
Close