Odwołanie od decyzji ZUSRenta z tytułu niezdolności do pracyŚwiadczenie rehabilitacyjne
Weryfikacja orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Bieżącym tematem wsród pytań moich klientów, jest ustalenie czy orzeczenia wydawane przez Komisje do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności spełniają ustawowe kryteria. Wiele osób ma wątpliwości, czy orzeczony wobec nich lub ich dzieci stopień niepełnosprawności jest adekwatny do rodzaju i charakteru schorzeń na jakie cierpią.
Legalną definicję opisu stopni niepełnosprawności znajdziemy w art. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, zgodnie z którym:
1. Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
2. Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
3. Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza naruszenie sprawności organizmu w stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie bez pomocy innych osób podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszystkim samoobsługę, poruszanie się i komunikację.
Ważnym jest, że zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:
1) przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
2) zatrudnienia w formie telepracy.
Inaczej definiowana jest niepełnosprawność u osób które nie ukończyły 16 roku życia.
Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.
Szczegółowe kryteria oceny niepełnosprawności dzieci określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 1 lutego 2002r., zgodnie z treścią którego do stanów chorobowych, które uzasadniają konieczność stałej opieki lub pomocy dziecku, należą:
1) wady wrodzone i schorzenia o różnej etiologii prowadzące do niedowładów, porażenia kończyn lub zmian w narządzie ruchu, upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się,
2) wrodzone lub nabyte ciężkie choroby metaboliczne, układu krążenia, oddechowego, moczowego, pokarmowego, układu krzepnięcia i inne znacznie upośledzające sprawność organizmu, wymagające systematycznego leczenia w domu i okresowo leczenia szpitalnego,
3) upośledzenie umysłowe, począwszy od upośledzenia w stopniu umiarkowanym,
4) psychozy i zespoły psychotyczne,
5) całościowe zaburzenia rozwojowe powodujące znaczne zaburzenia interakcji społecznych lub komunikacji werbalnej oraz nasilone stereotypie zachowań, zainteresowań i aktywności,
6) padaczka z częstymi napadami lub wyraźnymi następstwami psychoneurologicznymi,
7) nowotwory złośliwe i choroby rozrostowe układu krwiotwórczego do 5 lat od zakończenia leczenia,
8) wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące znaczne ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 5/25 lub 0,2 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi, lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni,
9) głuchoniemota, głuchota lub obustronne upośledzenie słuchu niepoprawiające się w wystarczającym stopniu po zastosowaniu aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego.
Przy ocenie niepełnosprawności dziecka bierze się pod uwagę:
1) rodzaj i przebieg procesu chorobowego oraz jego wpływ na stan czynnościowy organizmu,
2) sprawność fizyczną i psychiczną dziecka oraz stopień jego przystosowania do skutków choroby lub naruszenia sprawności organizmu,
3) możliwość poprawy stanu funkcjonalnego pod wpływem leczenia i rehabilitacji.
Do ustalanie stopnia niepełnosprawności powołane zostały powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako pierwsza instancja oraz wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako druga instancja. Od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności przysługuje prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych właściwego według miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Postępowanie sądowe jest zwolnione od opłat, dlatego w razie występowania wątpliwości, co do prawidłowości ustalonego stopnia niepełnosprawności zalecam złożenie odwołania do Sądu. Podczas trwania procesu Sąd dopuści dowód z badania przez biegłego lekarza specjalistę, który w obiektywny sposób powinien zweryfikować treść wydanych orzeczeń.
Zabrano mi stopień znaczny i nadano stopień lekki czy odwołanie to zmieni czy nie
Zapraszam do zakładki porady on-line.
Dzien dobry. W 2021 roku uzyskałam prawo do 100% renty chorobowej w Norwegi, która przesłała te informacje do ZUS w Polsce. ZUS na podstawie otrzymanych dokumentów przyznał mi 50% świadczenia na rok. Po upływie tego czasy wstrzymał wypłaty. W 2021 miałam 57 lat. Czy istnieją jakieś przepisy prawne, które nie pozwalają ZUS na wstrzymanie wypłat rent z powodu wieku.
Z poważaniem
Dorota Marciniak