
Bez kategoriiZasiłki
Zadłużenie ZUS, a zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem przy pracy
Zaległości składkowe, to niestety coraz częściej występująca sytuacja wśród przedsiębiorców, którzy często nie zdają sobie sprawy jakie to może nieść za sobą konsekwencje – odsetki, koszty egzekucyjne to jedynie kilka z nich. Zaległości w zapłacie składek wpływają również na prawo do ewentualnych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego (zasiłek w związku z ogólnym stanem zdrowia) lub z ubezpieczenia wypadkowego (m. in. zasiłek w związku z wypadkiem przy pracy).
Jak powszechnie wiadomo, brak zapłaty składek ZUS, powoduje brak prawa do zasiłków, niemniej możemy podjąć odpowiednie kroki, aby zawalczyć o należny zasiłek.
W dzisiejszym wpisie zajmiemy się zasiłkiem chorobowym dla przedsiębiorców z ubezpieczenia wypadkowego w związku z wypadkiem przy pracy.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługuje zasiłek chorobowy – dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową;.
Stosownie do ust. 2 ustawy osobom prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym zasiłek nie przysługują w razie wystąpienia w dniu wypadku lub w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę (6,60 zł).
W przypadku, w którym w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku uregulujemy całość zadłużenia, które ustala się na dzień wypadku ZUS zobowiązany jest wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego za cały okres niezdolności do pracy.
W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, stan zadłużenia ustala się na dzień wypadku. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy niezdolność do pracy rozpoczęła się w dniu wypadku, jak również w razie późniejszych następstw w stanie zdrowia wynikających z wypadku przy pracy, który miał miejsce wcześniej. Późniejsze zaległości w składach, tj. powstałe po dniu wypadku przy pracy nie wpływają na prawo do zasiłku.