Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Bez kategoriiZasiłki

Zadłużenie ZUS, a zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem przy pracy

Zaległości składkowe, to niestety coraz częściej występująca sytuacja wśród przedsiębiorców, którzy często nie zdają sobie sprawy jakie to może nieść za sobą konsekwencje – odsetki, koszty egzekucyjne to jedynie kilka z nich. Zaległości w zapłacie składek wpływają również na prawo do ewentualnych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego (zasiłek w związku z ogólnym stanem zdrowia) lub z ubezpieczenia wypadkowego (m. in. zasiłek w związku z wypadkiem przy pracy).

Jak powszechnie wiadomo, brak zapłaty składek ZUS, powoduje brak prawa do zasiłków, niemniej możemy podjąć odpowiednie kroki, aby zawalczyć o należny zasiłek.

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się zasiłkiem chorobowym dla przedsiębiorców z ubezpieczenia wypadkowego w związku z wypadkiem przy pracy.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługuje zasiłek chorobowy – dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową;.

Stosownie do ust. 2 ustawy osobom prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym zasiłek nie przysługują w razie wystąpienia w dniu wypadku lub w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę (6,60 zł).

W przypadku, w którym w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku uregulujemy całość zadłużenia, które ustala się na dzień wypadku ZUS zobowiązany jest wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego za cały okres niezdolności do pracy.

W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, stan zadłużenia ustala się na dzień wypadku. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy niezdolność do pracy rozpoczęła się w dniu wypadku, jak również w razie późniejszych następstw w stanie zdrowia wynikających z wypadku przy pracy, który miał miejsce wcześniej. Późniejsze zaległości w składach, tj. powstałe po dniu wypadku przy pracy nie wpływają na prawo do zasiłku.

 

 

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Weronika Mania

Radca prawny - Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła studia na kierunku Prawo oraz na kierunku Administracja. Ukończyła aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalizuje się w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek oraz o prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close