
Odwołanie od decyzji ZUS
Zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
Problematyka opiniowania przez ZUS stopnia niezdolności do pracy była tematem wielu naszych wpisów na blogu, a to m.in.:
Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
Czy Komisja Lekarska ZUS może zmienić orzeczenie lekarza orzecznika ZUS na niekorzyść?
Dotychczas jednak omawiałam sytuacje, w których orzeczenie lekarza orzecznika ZUS było niekorzystne dla osoby wnoszącej sprzeciw.
Czy jeżeli zgadzamy się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, możemy czuć się bezpieczni w przedmiocie gwarancji otrzymania wnioskowanego świadczenia z ZUS?
Niestety NIE!
Zgodnie z art. 14 ust. 2 d ustawy o emeryturach i rentach z FUS:
“Prezes Zakładu, w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia jednostka organizacyjna Zakładu niezwłocznie zawiadamia osobę zainteresowaną”.
Zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS jest więc podobny do sprzeciwu jaki od niekorzystnego orzeczenia lekarza orzecznika ZUS może wnieść sam ubezpieczony.
Jak wynika z powyższego, do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa w zakresie niezdolności do pracy.
Co ciekawe – wykonywanie czynności nadzorczych przez Prezesa Zakładu, jako podmiotu sprawującego zwierzchni nadzór nad prawidłowością i jednolitością stosowania zasad orzecznictwa lekarskiego, nie jest wyłączone także po wydaniu i uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczeń.
W razie otrzymania decyzji ZUS o odmowie przyznania prawa do świadczenia z ZUS, jedyną droga weryfikacji treści decyzji jest złożenie odwołania od decyzji ZUS do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Dzień dobry,
Mam pytanie, bo choruję od 2018 roku na Stwardnienie Rozsiane a chorobę stwierdzona mi dopiero 2019 roku. Mam stopień niepełnosprawności lekki. Czy mam jakieś szanse na otzrzymanie renty socjalnej?
Dziękuje za odpowiedź