Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji ZUS

Zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

Problematyka opiniowania przez ZUS stopnia niezdolności do pracy była tematem wielu naszych wpisów na blogu, a to m.in.:

Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

Czy Komisja Lekarska ZUS może zmienić orzeczenie lekarza orzecznika ZUS na niekorzyść?

Dotychczas jednak omawiałam sytuacje, w których orzeczenie lekarza orzecznika ZUS było niekorzystne dla osoby wnoszącej sprzeciw.

Czy jeżeli zgadzamy się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, możemy czuć się bezpieczni w przedmiocie gwarancji otrzymania wnioskowanego świadczenia z ZUS?

Niestety NIE!

Zgodnie z art. 14 ust. 2 d ustawy o emeryturach i rentach z FUS:

“Prezes Zakładu, w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia jednostka organizacyjna Zakładu niezwłocznie zawiadamia osobę zainteresowaną”.

Zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS jest więc podobny do sprzeciwu jaki od niekorzystnego orzeczenia lekarza orzecznika ZUS może wnieść sam ubezpieczony.

Komisja lekarska, rozpatrując sprzeciw lub zarzut wadliwości, dokonuje oceny niezdolności do pracy i jej stopnia oraz ustalenia okoliczności:
  1. daty powstania niezdolności do pracy,
  2. trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy,
  3. związku przyczynowego niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami,
  4. trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  5. celowości przekwalifikowania zawodowego
Komisja lekarska dokonuje rozstrzygnięcia w formie orzeczenia.
Jak łatwo się domyślić zgłoszenie zarzutu wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS spowoduje zmianę treści orzeczenia na niekorzyść (moja praktyka nie znalazła żadnego przypadku podtrzymania stanowiska lekarza orzecznika ZUS przez komisję po wniesieniu zarzutu wadliwości orzeczenia przez Prezesa ZUS).

Jak wynika z powyższego, do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa w zakresie niezdolności do pracy.

Co ciekawe – wykonywanie czynności nadzorczych przez Prezesa Zakładu, jako podmiotu sprawującego zwierzchni nadzór nad prawidłowością i jednolitością stosowania zasad orzecznictwa lekarskiego, nie jest wyłączone także po wydaniu i uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczeń.

W razie otrzymania decyzji ZUS o odmowie przyznania prawa do świadczenia z ZUS, jedyną droga weryfikacji treści decyzji jest złożenie odwołania od decyzji ZUS do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

10 komenatrzy

  1. Dzień dobry,
    Mam pytanie, bo choruję od 2018 roku na Stwardnienie Rozsiane a chorobę stwierdzona mi dopiero 2019 roku. Mam stopień niepełnosprawności lekki. Czy mam jakieś szanse na otzrzymanie renty socjalnej?
    Dziękuje za odpowiedź

  2. Dzień dobry ,
    Czy to że odmówiono mi przedłużenia prawa do świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie orzeczenia orzecznika oraz komisji trzyosobowej bez mojego udziału tylko na podstawie dokumentacji oraz bez podania jakiegokolwiek uzasadnienia przez komisje jest działaniem prawidłowym z punktu widzenia prawa ?

  3. Dzień dobry,
    Czy jak dostałam orzeczenie lekarskie ZUS z zaocznej komisji o przyznaniu renty i jednoczesnym powiadomieniu o zgłoszonym zarzucie wadliwości orzeczenia lekarza orzecznik ZUS czy mam rozumieć, że tej renty nie będzie ?

  4. Witam, mam pytanie odnośnie zarzutu wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika zus. Pobierałam rentę chorobową z powodu raka piersi przez 6 lat. Złożyłam ponownie wniosek o przedłużenie renty. Lekarz orzecznik wydał orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy a po dwóch dniach dostałam informację o zus zarzucie wadliwości. Teraz mam wezwanie na komisje lekarską. Zaznaczę że do dotychczasowej choroby doszło mi jeszcze wycięcie macicy wraz z przydatkami i teraz mam przepukliny kręgosłupa lędźwiowego wraz z sekwestrem. Czy ZUS może zabrać całkowicie rentę. Proszę o odpowiedź

    1. Niestety tak. Nie znam przypadku aby po zgłoszeniu wafliwosci orzeczenia przez Prezesa ZUS, orzeczenie nie ulego zmianie. Jest to sposób na leczenie. Mam ten sam problem. I okazuje się, że po dwóch operacjach i tuż przed 3 operacja jestem już zdrowa

  5. Witam mąż miał wypadek w pracy i starał się o rente z tytułu wypadku przy pracy pierwsze orzeczenie od lekarza orzecznika dostał odnośnie po czym odwołalismy się do komisji zus gdzie został skierowany na badania do lekarzy konsultantów.Dowiedziałam się z infolini zus ze jest orzeczenie o niezdolności do pracy na okres rok czasu gdzie po 2 tygodniach otrzymaliśmy korenspodencje z zus ze zostaje ponownie wezwany na komisję zus gdyż nadzór w sprawie orzecznictwa lekarskiego w sprawie prawidlowości orzekania do ponownego rozpatrzenia czy to znaczy że tej renty nie otrzyma?

  6. Witam, miałam przyznaną rentę na 3 lata do 1 lipca, w odpowiednim czasie złożyłam wszystkie papiery i 4 lipaca nadeszła odpowiedź z Zusu ze jestem niezdolna do pracy na 5 lat. Około 9 lipca przyszła mi renta na konto, a po kilku dniach dostałam pismo że 2 sprawie zarzutu do orzeczenia sprawa została skierowana do komisji. Nie za bardzo rozumiem dlaczego dostałam rentę na konto skoro coś im się nie zgadza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close