
Emerytury munduroweŚwiadczenie rehabilitacyjneZmiany w przepisach z zakresu ubezpieczeń społecznych
#ZMIANYWZUS. Brak prawa do świadczenia rehabilitacyjnego dla emerytów wojskowych i emerytowanych funkcjonariuszy.
Kolejne zmiany jakie wprowadza ustawa to zrównanie sytuacji emerytów wojskowych i emerytów, którzy otrzymują emerytury powszechne w zakresie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
Dotychczas przed sądami powszechnymi toczyło się wiele sporów dotyczących wykładni art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej zgodnie z którym świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia udzielonego na podstawie odrębnych przepisów. Sądy wbrew wielu negatywnym decyzjom ZUS uznawały, iż cytowany artykuł nie dotyczy emerytur wojskowych i emerytur funkcjonariuszy, a wobec tego mają oni możliwość pobierać jednocześnie emerytury i świadczenia rehabilitacyjnego.
W chwili obecnej w wyniku nowelizacji przepisów art. 18 ust. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa obejmuje swym zakresem także emeryturę przyznaną z systemu zaopatrzenie emerytalnego służb mundurowych, co w praktyce oznacza, iż nie będzie dłużej możliwości pobierania emerytury mundurowej i świadczenia rehabilitacyjnego jednocześnie.
Identycznie przedstawia się sytuacja w kontekście prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia oraz zasiłku wyrównawczego.
ZMIANA WCHODZI W ŻYCIE OD DNIA 1 STYCZNIA 2022 ROKU.
Jeśli chcą Państwo sprawdzić jakie inne #ZMIANYWZUS zostały przewidziane zapraszam do lektury naszych pozostałych wpisów:
2. #ZMIANYWZUS. Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS.
3. #ZMIANYWZUS. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia.
5. #ZMIANYWZUS. Jak liczyć okres zasiłkowy?
6. #ZMIANYWZUS. Art. 43 ustawy zasiłkowej, czyli kiedy ZUS ustali nową podstawę wymiaru zasiłku.