Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
ZasiłkiZmiany w przepisach z zakresu ubezpieczeń społecznych

#ZMIANYWZUS. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia.

Kolejne zmiany w przepisach ZUS dotyczą skrócenia okresu zasiłkowego po ustaniu zatrudnienia.

Obecnie zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Identyczne zasady przewidywane są w przypadku zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

Nowe przepisy skracają okres przez który możemy pobierać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Od 1 stycznia 2022 roku za okres niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni.

Zmiana nie dotyczy osób niezdolnych do pracy, w sytuacji kiedy niezdolność do pracy:

  1. powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
  2. została spowodwana grużlicą;
  3. występuje w trakcie ciąży

ZMIANA WCHODZI W ŻYCIE OD DNIA 1 STYCZNIA 2022 ROKU.

Jeśli chcą Państwo sprawdzić jakie inne #ZMIANYWZUS zostały przewidziane zapraszam do lektury naszych pozostałych wpisów:

 

1. #ZMIANYWZUS. Od kiedy wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym?

2. #ZMIANYWZUS. Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS.

 

 

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Weronika Mania

Radca prawny - Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła studia na kierunku Prawo oraz na kierunku Administracja. Ukończyła aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalizuje się w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek oraz o prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close