Odwołanie od decyzji ZUS
Pisemne interpretacje ZUS
Często zdarzają się sytuacje w których różne odziały ZUS w skrajnie odmienny sposób podchodzą do wykładni przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych. Problematyczne tematy dotyczą m.in:
- spraw dotyczących podstaw wymiaru składek lub zasiłków;
- przedawnienia należności względem ZUS;
- podlegania ubezpieczeniom społecznym, w tym w szczególności podlegania ubezpieczeniu chorobowemu;
- zbiegu tytułów do objęcia ubezpieczeniem społecznym;
- okresów zasiłkowych;
- przesłanek przejścia na emeryturę, rentę, świadczenia przedemerytalne
- zasad obliczania składek na ubezpieczenie;
Najskuteczniejszym sposobem na zażegnanie kłopotów w przyszłości jest złożenie wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów.
Podstawą prawną do wydania interpretacji indywidualnych jest art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Interpretacje indywidualne wraz z wnioskiem o wydanie interpretacji, po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji, Zakład niezwłocznie zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej.
Interpretacje mogą obejmować tylko stany przyszłe! Nie wydaje się interpretacji indywidualnych w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania wyjaśniającego lub kontroli albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji Zakładu.
Podmioty uprawnione do złożenia wniosku o wydanie pisemnej interpretacji to:
- osoby fizyczne;
- osoby prawne;
- podmioty posiadające zdolność prawną.
Jakie Oddziały ZUS rozpatrują wnioski o wydanie pisemnych interpretacji?
Wnioski rozpatrują dwa oddziały ZUS:
Dla podmiotów z Białegostoku, Bydgoszczy, Elbląg, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Koszalina, Łodzi I, Olsztyna, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Płocka, Poznania I, Poznania II, Siedlec, Słupska, Szczecina, Torunia, Warszawy I, Warszawy II, Warszawy III, Zielonej Góry
- właściwym organem do wydania pisemnej interpretacji jest ZUS w Gdańsku.
Dla podmiotów posiadających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Bielsku – Białej, Biłgoraju, Chorzowie, Chrzanowie, Częstochowie, Jaśle, Kielcach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi II, Nowym Sączu, Opolu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zabrzu
- właściwym organem do wydania pisemnej interpretacji jest ZUS w Lublinie.
Wniosek można złożyć osobiście, za pośrednictwem PUE lub pocztą. Koszt złożenia wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ZUS to kwota 40 zł.
Pamiętajmy, że w wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów powinien zawierać nasze własne rozwiązanie.
ZUS w wydanej interpretacji może nasze stanowisko uznać za prawidłowe albo nieprawidłowe.
UWAGA!
Jeżeli ZUS nie wyda interpretacji w tym terminie, to w 31 dniu stanowisko przedstawione we wniosku uznaje się za prawidłowe.
Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie wnoszone za pośrednictwem ZUS do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Czas na złożenie odwołania wynosi jeden miesiąc od momentu otrzymania decyzji ZUS.