Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Kontrola ZUSKoronawirus a ZUSPodleganie ubezpieczeniom społecznymZasiłki

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – pytania

W związku z wieloma wątpliwościami zadawanymi przez moich klientów oraz różnymi rodzajami wykładni prezentowanymi w mediach i internecie przez moich kolegów po fachu –  w dzisiejszym wpisie postaram się rozwiać wątpliwości dotyczące nowego zasiłku opiekuńczego.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia.

Czy tylko pracownik ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Oczywiście, że nie – dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim ubezpieczonym, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. W praktyce oznacza to, że zasiłek otrzyma również przedsiębiorca zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub zleceniobiorca który dobrowolnie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Jaka jest wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy zasiłku (podchodząc bardzo ogólnie 80% wypłacanej pensji);

Od kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Ze strony zus wynika, iż zasiłek ten przysługuje najwcześniej od 12 marca 2020r., bezpieczniejszą moim zdaniem opcją jest składanie wniosku o zasiłek od 16 marca 2020r. – wtedy ZUS nie podważy, że placówka oświaty była dalej czynna, a rodzic jedynie z obawy przed koronawirusem nie posłał dziecka do przedszkola lub szkoły.

Za jakie okresy złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można złożyć za dni powszednie np. 16-20 marca 2020r. i 22-25 marca 2020r. Można również złożyć wniosek o przyznanie zasiłku za czas od 16 -25 marca 2020r., może się jednak zdarzyć, iż zus za okres dni wolnych od pracy w stosunku co do konkretnego rodzica (np. sobota, niedziela) ZUS odmówi prawa do zasiłku.

Kogo należy powiadomić o pobieraniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Pracownik informuje pracodawcę;
Zleceniobiorca informuje zleceniodawcę;
Osoba prowadząca działalność gospodarczą informuje zus.

Mąż przebywa na L4, czy matce przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Oczywiście, jeżeli tata jest chory, a stan jego zdrowia uniemożliwia opiekę nad dzieckiem, matka dziecka może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Mój mąż nie pracuje, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Co do zasady nie, wyjątkiem jest opieka sprawowana przez matkę nad dzieckiem które nie ukończyło 2 roku życia.

Jakich formalności należy dokonać celem uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.
Wzór oświadczenia znajdziesz tutaj

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają wniosek w ZUS.

Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.

Jestem przedsiębiorcą, czy muszę wysyłać wniosek o przyznanie zasiłku na poczcie lub składać na dzienniku podawczym w ZUS?

Istnieje możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem ZUS PUE. Instrukcję postępowania zamieszczam tutaj.

Dziecko nie uczęszcza do żłobka/przedszkola/szkoły. Czy któremuś z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Nie – zasiłek przysługuje na opiekę dla dzieci uczęszczających do żłobka/przedszkola/szkoły.

Mama jest nauczycielem, tata prowadzi działalność gospodarczą. Ich dziecko uczęszcza do przedszkola. Mama przebywa w domu pracując nad zadaniami online dla swoich uczniów. Czy tata może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Tak. Nauczyciel pozostaje w gotowości i dyspozycji dyrektora szkoły i nie może sprawować opieki nad dzieckiem.

W poprzednim miesiącu opłaciłam składkę z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej po terminie, czy otrzymam zasiłek?

Tak. Zasiłek opiekuńczy przysługuje od już pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli składka została zapłacona po terminie ale w wymaganej wysokości zus przyzna zasiłek.

Zostałam zatrudniona dopiero w dniu 7 marca 2020r., czy otrzymam zasiłek opiekuńczy w związku brakiem podlegania ubezpieczeniom społecznym przez conajmniej 30 dni?

Tak. Zasiłek opiekuńczy przysługuje od już pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu społecznemu.

Mam dwoje dzieci, starsze uczęszcza do przedszkola, drugim opiekuje się niania, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na starsze dziecko?

Tak – niania nie jest przecież członkiem rodziny który może zaopiekować się dzieckiem.

Jestem przedsiębiorcą, czy podczas trwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogę pracować z domu?

Nie – Zus może przeprowadzić kontrolę zmierzającą do ustalenia czy w czasie korzystania z zasiłku nie wystawiano faktur, podpisywano umów, zamawiano towarów w z związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Mam podwyższoną podstawę wymiaru składek, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Oczywiście, zus nie może różnicować osób ze względu na zadeklarowaną podstawę wymiaru składek.

Mam nadzieję, że powyższym wpisem rozwiałam Państwa wątpliwości. Jeżeli pojawią się dodatkowe pytania proszę o ich zadawanie na adres e-mail: [email protected]

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

15 komenatrzy

 1. Mam niespełna 2 letnie zdrowe dziecko, którym na codzień opiekuje się babcia że względu na podniesione ryzyko zarażenia w jej wieku boi się przyjeżdżać do wnuczki czy w takiej sytuacji należy mi się zasiłek opiekuńczy?

 2. U mnie ta sama sytuacja…Oboje praujemy na umowę o pracę,oczekujemy na żłobek od listopada 2018r,na prywatny Nas nie stać.Babcia mieszka 20km od Nas i dojeżdża komunikacją zbiorową,dodatkowo leczy się onkologicznie(stopien niepełnosprawności znaczny) a teraz boi sie o zdrowie swoje i nasze bo mąż jest pielęgniarzem.Księgowa mówiła,że mogę skorzystać z dodatkowych 14 dni zasiłku,lekarz rodzinny to samo potwierdził a ZUS mi odpisał,że nie mogę.Wniosek już wysłałam i co będzie?Odmówią mi wypłaty i powinnam wziąć na ten czas urlop?Co robić?Nie dość,że czekam na żłobek to jeszcze nie mogę skorzystać z żadnych uprawnień.Proszę o pomoc.

 3. Mam pytanie, obecnie przebywam na długim zwolnieniu lekarskim po operacji kolana. Przechodzę rehbilitacje, która obecnie zostala zawieszona ze wzgledu na zamkniecie szpitala. Zwolnienie jest odnawialne co 30 dni. Wspólnie z partnerem prowadzimy jedno wspólne gospodarstwo i mamy 3 dzieci w tym jedno w przedziale do 8 lat. Czy partner może skorzystac z zasilku Covid 19 na opiekę nad dzieckiem w tym okresie ? Pozdrawiam

 4. Z ciekawości: jak ZUS będzie weryfikował, czy dziecko w ogóle jest zapisane do żłobka? Przedszkole – nie ma problemu, ponieważ jest System Informacji Oświatowej, który musi wypełniać każdy dyrektor przedszkola. Ale w żłobku nie ma takiego mechanizmu.
  Znane mi są przypadki “sprytnych” rodziców, którzy – pobierając zasiłek opiekuńczy – wypisują obecnie dzieci ze żłobka, żeby za niego nie płacić za okres kwarantanny…

 5. Witam 🙂 dużo kontrowersji budzi dodatkowy zasiłek na dziecko wśród pielęgniarek. Pracujemy w systemie zmianowym czyli praca rowniez w nocy jak i w soboty i niedziele jak rozliczac ten zasilek? Czy na zmiane nocna rowniez mi przysługuje? Jak interpretowac wekendy? Co z osobami ktorych dziecmi zajmowali sie dziadkowie powyzej 60 rż? mamy rozne interpretacje specustawy. Moja sytuacje wyglada następująco: jestem matka samotnie wychowującą dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności mieszkam sama z dzieckiem , uczęszcza ono do przedszkola integracyjnego . W czasie gdy jestem w pracy dzieckiem zajmuje sie babcia w wieku 70 lat. jak interpretowac specustawe w tej sytuacji? Z wiadomych przyczyn jest to w tej chwili niebezpieczne i nie chce narazac mamy na zakazenie.Bardzo prosze o odpowiedz co do mojej sytuacji jak i reszty pielęgniarek w naszym kraju gdyz mamy bardzo rózne interpretacje tego zapisu

 6. Dzień dobry,
  chciałabym się zapytać czy przysługuje mi zasiłek na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności w sytuacji gdy mąż idzie do pracy na pierwszą zmianę , ja również pracuję . dziecko ma 10 lat i w orzeczeniu ma napisane , że WYMAGA stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 7. Witam, a co w sytuacji gdy ja pracuje na umowę o prace w systemie weekendowym (piątek, sobota, niedziela), dziecko 7 lat uczęszcza do 1 klasy, czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy ? W weekend z reguły dziećmi zajmują się dziadkowie ponieważ ojciec dzieci także pracuje również w weekendy.

 8. czy mogę przerwać zaległy urlop wypoczynkowy, który wziełam zaraz po skończeniu urlopu rodzicielskiego i wziąć zasiłek opiekuńczy na dziecko które nie może uczęśzczać do żłobka bo jest zamknięty w związku z koronawirusem Urlop wypoczynkowy mam od mam od 09-03-2020 a wtedy jeszcze nie było możliwości wzięcia zasiłku opiekuńczego

 9. Odnośnie pytania: Mój mąż nie pracuje, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

  Co do zasady nie, wyjątkiem jest opieka sprawowana przez matkę nad dzieckiem które nie ukończyło 2 roku życia.

  Czy na pewno tak jest? Ustawa mówi o chorym dziecku do lat 2, a w tym przypadku mamy zamknięcie placówki oświatowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close