Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji ZUS

Prawnik ZUS

Przeglądając przez wiele lat mojej pracy zawodowej sprawy przeciwko ZUS prowadzone przez adwokatów lub radców prawnych, którzy po raz pierwszy stykając się z tą tematyką mieli za zadanie pomóc swojemu klientowi, a jedynie mu zaszkodzili dojrzałam do redakcji przedmiotowego wpisu.

Dlaczego warto poszukać adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w sprawach ZUS?

Po pierwsze sprawy z zakresu ZUS objęte są szczególną częścią Kodeksu Postępowania Cywilnego (postępowaniem odrębnym). W praktyce oznacza to, że przed Wydziałami Sądów Ubezpieczeń Społecznym obowiązuje inna procedura niż przed Wydziałami Sądów Cywilnych. Zaczynając od prozaicznych różnic takich jak nazewnictwo stron postępowania, charakter pisma wszczynającego postępowanie (odwołanie od decyzji ZUS), procedura składania pism do Sądu (za pośrednictwem ZUS), należy pamiętać że w sprawach ZUS inaczej wygląda kwestia podejścia Sądu do zachowania terminów. W odwołaniu konieczne jest sformułowanie odpowiednich wniosków zawierających przedmiot żądania wyrzeczenia przez Sąd. Dodatkowo należy podkreślić, iż niewypełnienie pewnych procedur jeszcze na etapie postępowania przed organami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skutkowało będzie odrzuceniem odwołania, bez analizy jego merytorycznej treści.

Czy prawnik specjalizujący się w sprawach ZUS może skrócić czas trwania sprawy przed Sądem?

Oczywiście że tak! Wielokrotnie z zaciekawieniem przyglądałam się procedurom wszczynanym przez pełnomocników, które powodowały zupełnie zbyteczne ruchy Sądu lub biegłych przedłużające sprawę nawet o kilka lat! Takie działanie powoduje szkodę zarówno w portfelu klienta, jak również Skarbu Państwa pokrywającego wydatki poniesione w sprawach ZUS. Ponadto w sprawach przeciwko ZUS często zdarzają się przypadki, gdzie w razie przegranej przed Sądem I Instancji, trzeba dokładnie rozważyć czy opłacalnym dla klienta będzie sporządzenie ewentualnej apelacji. Często sprawy nie są do wygrania przed Sądem II Instancji, lecz oprócz braku otrzymania świadczenia, wnioskodawca może stracić również szansę na uzyskanie świadczenia kiedykolwiek, a to z uwagi na upływ terminów.

Czasami występowanie w sprawie z nieudolnym pełnomocnikiem może mieć gorsze konsekwencje niż występowanie samodzielne. Jeżeli strona działająca bez pełnomocnika nie powoła określonych wniosków dowodowych, w postępowaniu przed Sądem II instancji będzie można powoływać się na jej niedoświadczenie. Jeżeli natomiast strona działająca z pełnomocnikiem „profesjonalnym” nie dopełni jakiś czynności, konsekwencje tego obciążą ją bezpośrednio, a Sąd apelacyjny uzna że nie ma potrzeby prowadzenia dowodów, które mogły być przedmiotem badania przez Sąd I instancji.

W praktyce klienci szukają prawnika specjalizującego się w sprawach ZUS dopiero po przegranym procesie. Niestety bardzo często jest już za późno na jakąkolwiek pomoc.

Zachęcam Państwa do weryfikowania negatywnych decyzji ZUS przez adwokatów lub radców prawnych prowadzących sprawy ZUS, ponieważ już na tym etapie będziecie mogli Państwo poznać wynik sprawy, co pozwoli uniknąć zmarnowanego czasu oraz kosztów.

Porady prawne Kraków

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

29 komenatrzy

 1. witam zus załatwia mi rente z tytułu pracy za granicą przeszło 2,5 roku czy jest możliwosc skierowania sprawy do sadu o utrate zdrowia psychicznego i odsetki za opieszałośc

  1. Witam moja mama pobiera emeryturę w Polsce za okresy przepracowany w Polsce ponad 7 lat pracowała legalnie we Włoszech te lata nie są dołączone ani uwzględnione.Skladalismy wniosek o uwzględnienie tego okresu za pośrednictwem zus w Polsce ale nic się nie dzieje.To juz trwa ładnych lat.Poszukuje prawnIkara co znaczy włoskie prawo i co by pomógł mojej mamie w uzyskaniu dodatku za te lata przepracowany w e Włoszech

  2. Mam taki sam problem z ZUS Opole, psychicznie jestem juz wykonczona po 2 latach wygralam w 2 sadach, nie bylo podstaw abym emerytury nie dostala. A teraz musialam sie zwolnic w Niemczech i juz 3 miesiace jestem bez pieniedzy bo stale cos im nie pasuje. Zarabialam w Niemczech 350 euro takze uwazam , ze nie przekraczalam dochodu i powinni mi splacic od dnia zlozenia wniosku a nie od zwolnienia. I tak ZUS zaoszczedzil przez prawie dwa lata nie wyplacajac mi emerytury. A jak sie mialam wczesniej zwolnic ? i byc bez pieniedzy 2 lata ?

 2. Witam
  Tata miał rentę chorobową ( ur. 1952 r. ) niestety w roku 2016 zmarł ( nie dożył wieku emerytalnego , ale czy nie był pod jakąś “ochronką” ) mama ma już emeryturę .
  Czy jest możliwość przejścia na taty rentę / emeryturę ? Jeśli tak to jak i gdzie to trzeba załatwić ?
  Pozdrawiam

 3. Witam .
  Miałam na rok przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy,po jej otrzymaniu zwolniłam się z pracy gdyż za miesiąc miałam operacje kolana ,to była 5 operacja .Po 4 miesiącach wróciłam do pracy na mniejszy etat,gdyż wiadomo za 500 zł nie da się wyżyć.Przed upłynięciem roku złożyłam wniosek o przedłużenie renty ,niestety nie przeszłam jej,i tak dwa razy mimo kilku operacji kolan ,problemów ze stawami biodrowymi jak i ginekologicznymi,które powiązane były nowotworem Ogólnie operacji było 13 w przeciągu 3 lat.Obecnie oczekuję na sprawę sądową 11.12.2018 i ku mojemu zaskoczeniu ZUS z Opola wyznaczył prawnika ,który ma ich reprezentować.Proszę mi odpowiedzieć czy to jest normalna praktyka że ZUS wyznacza pełnomocnika,czy ja tez takiego mam wziąć .Jak wygląda taka rozprawa?
  Wiem tylko ze mam być badana przez biegłych z zakresu ginekologi i ortopedii.Czy mam ponosić jakieś koszty związane ze sprawą.
  Pozdrawiam

 4. Potrzebuje dobrego adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w sprawach ZUS (konkretnie odwołanie od decyzji ZUS). Sprawa wyznaczona jest na 12 marca 2019r

 5. Walka ze skarbem panstwa, czyt. Organizacjami przestępczymi ZUS czy UKS są w większości na przegranej. Jak ma nad bronić Sąd jak to też skarb państwa 😉 6 lat walki z ZUS i lipa, to samo z UKS, który złamał prawo tajemnicy skarbowej – niska szkodliwość czynu szok i żenada … Oni wszystko mogą 🙁

  1. Ja walczę z ZUS 30 lat i mimo że mam wszystko doskonale udokumentowane, ZUS nie doliczył mi wszystkich wypracowanych wynagrodzeń. Odmawia doliczenia wynagrodzeń udokumentowanych prawomocnymi wyrokami sądu, co jest naruszeniem obowiązujących przepisów. Nie mam żadnego prawa. Sądy postępują podobnie, nie przestrzegają prawa, wydają wyroki błędne, nie przestrzega się obowiązujących terminów.

 6. M AM PROBLEM MAM MALA EMERYTURE Z CZECH POLSKA MI WZIELA Z TYCH PIENIEDZY POCTA POLSKA MI WZIELA PODATEK A UBEZPIECZENIE W CZECHACH EMERYTURA NIE JEST OPODATKOWANA DLATEGO ZE PIENIADZE KTURE BYLY NA NIA ODPROWADZANE JUZ BYLY OPODATKOWANE A UBEZPIECZENIE TEZ NA EMERYTURZE NIE JEST BRANE A OPROCZ TEGO ZUS MI BIERZE PODATEK I UBEZPIECZENIE Z POLSKIEJ EMERYTURY

 7. Miałam rentę rodzinną przeszłam na emeryturę ZUS do renty rodzinnej dołożył 70 zł waloryzacji marcowej za miesiąc w kwietniu przeszłam nie dołożył mi waloryzacji marcowej 70 zł dlaczego? Skoro dołożył do renty rodzinnej czemu zabrał i nie dołożył do emerytury tu dał a tu zabral Byłam w Zusie odpowiedź nie należy się jest Pani jak nowy pracownik tylko ze emerytka wszelkie świadczenia dostanie Pani za rok proszę czemu tak proszę o odpowiedź cos tu nie tak

   1. Dzien dobry
    Mam zapytanie odnosnie zasilku opiekunczego z powodu zamkniecia przedszkola A L4
    Zasiłek opiekuńczy zostal zlozony do zusu od dnia 12 Marca do 24 Maja
    L4 natomiast jest od 17 Marca do 31 Maja
    Proszę o informację który zasilek mi się należy prawnie????

    1. Na dzień dzisiejszy ZUS powinien wykorzystać zasiłek z puli 60 dni “normalnego” zasiłku opiekuńczego. Czekamy na zmiany przepisów, które mają nadejść wraz z Tarczą 4.0, ustawodawca zapowiada tam naprawić swój błąd.

 8. Jestem emerytką pracującą . Byłam zatrudniona jako kasjerka na okres próbny lecz rozchorowałam i byłam cały miesiąc na L-4 w okresie pandemii . Czy mam prawo ubiegać się o dotację , ponieważ zakład pracy nie przedłużył ze mną umowy , wiadomo z jakiego powodu ‼️

 9. Dzień dobry mam takie pytanie czy jest możliwość otrzymania renty rodzinnej dla dziecka 5latek po zmarłej matce ,żonie brakowało stażu pracy składałem do ZUS przyszło odmownie składałem odwołanie w drodze wyjątku bo syn jest wcześniakiem i miał orzeczenie niepełnosprawności i żona zajmowała się dzieckiem do tej pory wożę go na zajęcia si i rehabilitacje odwołanie też odmownie czy jest szansa coś jeszcze zrobić.

 10. Potrzebuje pomocy z odwołaniem się w związku z sprzeciwem jaki złożyłam do ZUS i mnie uleczyli . Szkoda że kancelaria jest w Krakowie bo ja jestem z Poznania

 11. witam jestem inwalidką od dziecinstwa od 7lat miałam pierwszą gr.ale ZUS zabrał mi 1gr. tylko dlatego ze podęłam prace na pół etatu bo emerytura za mała mieszkam sam i z nikąd pomocy a lekarz medycyny pracy dał mi zdolność,czuję ze bedę musiałą sie odwoływać do Sądu

   1. Złożyłem wnoswk o przedłóżenie renty i jak do tąd nie dostałem żadnej odpowiedź czy została mi przedłóżona renta czy nie nikt niechce mi udzielić informacji mimo że lękasz ZUSU unznał mnie całkowicie nie zdolnym do praży do 2024 roku.

 12. Moja mama pracowała w zakładzie którego dokumentację odnośnie pensji przejęła osoba prywatna i dokonała likwidacji tych dokumentów. Teraz mama jest na emeryturze ale ZUS nie uwzględnił jej tych dochodów które w tamtych latach otrzymywała (choć były to jej najlepsze zarobki). Wziął pod uwagę tylko najniższy dochód jaki w tamtych latach występował. Czy jest jakaś możliwość wyegzekwowania od zus jakiś dokumentów z tamtych lat? I wyegzekwowania wyższej renty

 13. Dzień dobry.
  Moj ojciec jest w trakcie składania dokumentów na emeryturę. Problem tkwi w tym że kilka świadectw nie posiada oryginału tylko kopie. Dodam że prace wykonywał w różnych miastach. Pani w zusie powiedziała że bezwględnie muszą być oryginały. Część firm już dawno nie istnieje . Co możemy z tym zrobić . Ważne bo jest to około 13 lat pracy.
  Za pomoc z góry dzìekuję

 14. Dzień dobry
  Mam 57 lat w maju zostałam zwolniona z powodu likwidacji zakładu pracy (umowa była na czas nie określony) w swiadectwie został ujęty art 30 &1 punkt 2 kp.ZUS odrzucił wniosek że zakład pracy jeszcze istnieje.Był to gabinet stomatoligiczny w ośrodku i tam też gabinet został zlikwidowany.Jest filia w szkole ale mieści się na innym adresie.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close