Podleganie ubezpieczeniom społecznym
SUBWENCJA Z PFR – POZORNA UMOWA O PRACĘ
Tak jak pisaliśmy wielokrotnie, szybki mechanizm wypłaty świadczeń w związku z wprowadzeniem tarcz antykryzysowych spowodował masowe kontrole przedsiębiorców zarówno w zakresie prawa do zasiłków, ale również w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym pracowników – weryfikacja pozornych umów o pracę.
Dlaczego?
Jednym z instrumententów finansowych przewidzianym przez tarcze antykryzysowe są subwencje finansowa z PFR, których kwoty są uzależnione m.in. od ilości etatów w firmie na dzień 31 grudnia 2019 roku.
Powyższe spowodowała, iż powstało wiele nadużyć przejawiających się m. in. w tym, iż pracodawcy zgłaszali pracowników do ubezpieczeń społecznych po kilku miesiącach z datą wsteczną tylko po to, ażeby otrzymać subwencje z PFR.
Takie działanie wręcz zmusiło ZUS do licznych kontroli, niestety jak można się domyślić ZUS obecnie traktuje wszystkich jednakowo i nie zważa na to czy zatrudnienie było fikcyjne czy praca w ramach zawartej umowy była rzeczywiście wykonywana. Sam fakt zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych po ustawowym terminie w sytuacji, kiedy umowa rzeczywiście była wykonywana nie może przesądzać o fikcyjnym zatrudnieniu!
W przypadku, kiedy praca była wykonywana zalecamy odwołać się od decyzji ZUS, bowiem w innym przypadku powstaje obowiązek zwrotu świadczeń.
Jak odwołać się od decyzji w przedmiocie fikcyjnego zatrudnienia? Ta kwesta była bardzo szeroko omawiana u Nas na blogu we wpisie pt. pozorna umowa o pracę – jak skutecznie napisać odwołanie.
Po złożeniu odwołania sprawa trafi do Sądu – na naszym blogu możecie przeczytać jak wygląda sprawa o fikcyjność zatrudnienia w sądzie!