Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Podleganie ubezpieczeniom społecznym

SUBWENCJA Z PFR – POZORNA UMOWA O PRACĘ

Tak jak pisaliśmy wielokrotnie, szybki mechanizm wypłaty świadczeń w związku z wprowadzeniem tarcz antykryzysowych spowodował masowe kontrole przedsiębiorców zarówno w zakresie prawa do zasiłków, ale również w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym pracowników – weryfikacja pozornych umów o pracę.

Dlaczego?

Jednym z instrumententów finansowych przewidzianym przez tarcze antykryzysowe są subwencje finansowa z PFR, których kwoty są uzależnione m.in. od ilości etatów w firmie na dzień 31 grudnia 2019 roku.

Powyższe spowodowała, iż powstało wiele nadużyć przejawiających się m. in. w tym, iż pracodawcy zgłaszali pracowników do ubezpieczeń społecznych po kilku miesiącach z datą wsteczną tylko po to, ażeby otrzymać subwencje z PFR.

Takie działanie wręcz zmusiło ZUS do licznych kontroli, niestety jak można się domyślić ZUS obecnie traktuje wszystkich jednakowo i nie zważa na to czy zatrudnienie było fikcyjne czy praca w ramach zawartej umowy była rzeczywiście wykonywana. Sam fakt zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych po ustawowym terminie w sytuacji, kiedy umowa rzeczywiście była wykonywana nie może przesądzać o fikcyjnym zatrudnieniu!

W przypadku, kiedy praca była wykonywana zalecamy odwołać się od decyzji ZUS, bowiem w innym przypadku powstaje obowiązek zwrotu świadczeń.

Jak odwołać się od decyzji w przedmiocie fikcyjnego zatrudnienia? Ta kwesta była bardzo szeroko omawiana u Nas na blogu we wpisie pt. pozorna umowa o pracę – jak skutecznie napisać odwołanie.

Po złożeniu odwołania sprawa trafi do Sądu – na naszym blogu możecie przeczytać jak wygląda sprawa o fikcyjność zatrudnienia w sądzie!

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Weronika Mania

Radca prawny - Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła studia na kierunku Prawo oraz na kierunku Administracja. Ukończyła aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalizuje się w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek oraz o prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close