Odwołanie od decyzji ZUS
Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty
Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie rent stanowią znaczną część pracy naszych prawników w Kancelarii. Dlaczego tak się dzieje? Obecnie ZUS bardzo często odmawia przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy renty rodzinnej czy renty socjalnej, ale na szczęście świadomość społeczeństwa co do możliwości wygrania sprawy z ZUS jest coraz większa, dlatego też Ubezpieczeni decydują się rozpocząć z ZUS walkę o rentę przed Sądem, do czego i Państwa zachęcamy.
Zdajemy sobie sprawę, iż części z osób poszkodowanych przez ZUS nie stać na skorzystanie z usług profesjonalisty, dlatego w niniejszym wpisie podpowiemy Państwu jak sporządzić samodzielnie odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty.
Przed sporządzeniem odwołania ważnym jest sprawdzenie czy w sprawie został złożony sprzeciw od niekorzystnego orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS, jeżeli nie to w pierwszej kolejności trzeba będzie złożyć wniosek o przywrócenie terminu do złożenia takiego sprzeciwu o czym pisaliśmy we wpisie pt. przywrócenie terminy do złożenia sprzeciwu od orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS.
Brak sprzeciwu powoduje odrzucenie odwołania jeśli okoliczności w nim powoływane dotyczą okoliczności związanych ze stanem zdrowia.
W przypadku, gdy Ubezpieczony złożył sprzeciw podstawę decyzji stanowi orzeczenie Komisji Lekarskiej ZUS, od której można odwołać się do Sądu.
Czy istnieje szansa wygrać sprawę o rentę z ZUS?
Oczywiście, że tak! Dlatego zachęcamy Państwa do składania odwołań!
W jakim terminie sporządzić odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty?
Termin na wniesienie odwołania wynosi 1 miesiąc (nie 30 dni!) licząc od dnia następnego po dniu odebrania decyzji, dlatego też w sytuacji w której decyzja została odebrania w dniu 15 czerwca, termin na wniesienie odwołania upływa w dniu 15 lipca. Termin będzie zachowany jeśli w ostatnim w dniu jego upływu odwołanie zostanie złożone osobiście w ZUS lub przesłane listem poleconym na adres ZUS.
Gdzie wysłać odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty?
Odwołanie od decyzji kieruje się do właściwego ze względu na adres zamieszkania Sądu Okręgowego za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydał decyzje, a więc fizycznie należy je wysłać do ZUS. Dlaczego? Dlatego, że ZUS ma miesiąc na zmianę swojej decyzji w trybie samokontroli – w sytuacji, kiedy tego nie dokona ZUS jest zobowiązany przekazać sprawę do właściwego Sądu.
Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty?
1. sąd do którego kierowane jest odwołanie;
2. dane identyfikujące Odwołującego, czyli podanie imienia, nazwiska, nr PESEL oraz adresu zamieszkania;
3. dokładne oznaczenie zaskarżonej decyzji, tj. wskazanie jej numeru, daty w której została wydana oraz organu, który ją wydał;
4. zarzuty i wnioski oraz ich uzasadnienie, a także wskazanie dowodów na poparcie naszych racji, tj. dowody z dokumentów, dowody z zeznań świadków, czy dowód z opinii biegłego odpowiedniej specjalności.
Jakie dowody powołać w odwołaniu od decyzji ZUS w sprawie renty?
Najważniejszym dowodem w tego typu sprawach są dowody z opinii biegłych sądowych. W sytuacji nie powołania biegłego Sąd winien uczynić to z urzędu, niemniej jednak zachęcamy do wskazania już w odwołaniu biegłych odpowiednich specjalności z uwzględnieniem stanu zdrowia. Kolejnym ważnym dowodem jest przesłanie dokumentacji medycznej, której nie ma w aktach ZUS, a która to pomoże biegłym w ocenie stanu zdrowia. Dodatkowo warto przedłożyć dokumenty dotyczące kwalifikacji Odwołującego się, bowiem okoliczność posiadanych kwalifikacji ma duże znaczenie w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Co do zasady za zbędne uważamy dowody osobowe w sprawach o renty, tj. z zeznań świadków oraz przesłuchania strony.
Co powinno zawierać uzasadnienie odwołania od decyzji ZUS w sprawie renty?
Przepisy w tym zakresie nie stawiają szczególnych wymagań, niemniej jednak zachęcamy do opisania stanu zdrowia oraz dotychczasowej kariery zawodowej.
Ile kosztuje sprawa sądowa o rentę?
Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są zwolnione od opłat sądowych, dlatego też złożenie odwołania nie jest obarczone żadną opłatą.
Wzór odwołania znajdą Państwo tutaj: https://wbrewzus.pl/wzor-odwolania-od-decyzji-zus-wbrewzuspl.pdf