Składki
Ulga na start, a zgłoszenie z błędnym kodem
Błędy w zgłoszeniach do ZUS są częstym tematem porad w Naszej Kancelarii. W ocenie ZUS większość pomyłek dokonanych przez płatników czy biura rachunkowe jest nieodwracalna, co oczywiście nie jest prawdą.
W dzisiejszym wpisie omówimy kwestię ulgi na start (więcej o uldze na start przeczytają Państwo we wpisie ULGA NA START – na czym polega, kto i jak może z niej skorzystać?) i zgłoszenia do ubezpieczeń z błędnym kodem, np. kodem 0570 XX, zamiast kodu 0540 XX(ulga na start).
W ocenie ZUS zgłoszenie do ubezpieczeń społecznym z błędnym kodem lub po terminie uniemożliwia skorzystanie z ulgi na start, co w żadnym zakresie nie znajduje potwierdzenia w orzecznictwie oraz przepisach prawa.
Przy ocenie czy dany przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym z uwagi na spełnienie przesłanek do skorzystania z ulgi na start istotne znaczenie ma ustalenie jaka jest jego rzeczywista wola, bowiem to ona przesądza czy miał on zamiar skorzystać z nowej ulgi wprowadzonej przepisami obowiązującymi od 30 kwietnia 2018 r. czy też zamierzał opłacać wszystkie składki ubezpieczeniowe tj. na ubezpieczenia społeczne tj. emerytalne, rentowe, wypadkowe i ubezpieczenie zdrowotne.
Sądy jednolicie przyjmują, iż rezygnacja z ulgi na start musi być objęta świadomością, objęta wolą ubezpieczonego, który z pełnym zrozumieniem i rozeznaniem sytuacji chce zrezygnować z ulgi. Rezygnacja z takiego uprawnienia nie może nastąpić wskutek błędu, działania niezamierzonego, a więc nie objętego wolą ubezpieczonego.
W orzecznictwie wskazuje się, iż błędne zgłoszenie nie może być uznane za rezygnację z “ulgi na start”. Taka niekorzystna interpretacja była nadmiernie rygorystyczna dla ubezpieczonych.
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych po terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej również nie wyklucza skorzystania z ulgi o czym więcej we wpisie pt. Ulga na start zgłoszona po terminie.