Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Składki

Ulga na start, a zgłoszenie z błędnym kodem

Błędy w zgłoszeniach do ZUS są częstym tematem porad w Naszej Kancelarii. W ocenie ZUS większość pomyłek dokonanych przez płatników czy biura rachunkowe jest nieodwracalna, co oczywiście nie jest prawdą.

W dzisiejszym wpisie omówimy kwestię ulgi na start (więcej o uldze na start przeczytają Państwo we wpisie ULGA NA START – na czym polega, kto i jak może z niej skorzystać?) i zgłoszenia do ubezpieczeń z błędnym kodem, np.  kodem 0570 XX, zamiast kodu 0540 XX(ulga na start).

W ocenie ZUS zgłoszenie do ubezpieczeń społecznym z błędnym kodem lub po terminie uniemożliwia skorzystanie z ulgi na start, co w żadnym zakresie nie znajduje potwierdzenia w orzecznictwie oraz przepisach prawa.

Przy ocenie czy dany przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym z uwagi na spełnienie przesłanek do skorzystania z ulgi na start istotne znaczenie ma ustalenie jaka jest jego rzeczywista wola, bowiem to ona przesądza czy miał on zamiar skorzystać z nowej ulgi wprowadzonej przepisami obowiązującymi od 30 kwietnia 2018 r. czy też zamierzał opłacać wszystkie składki ubezpieczeniowe tj. na ubezpieczenia społeczne tj. emerytalne, rentowe, wypadkowe i ubezpieczenie zdrowotne.

Sądy jednolicie przyjmują, iż rezygnacja z ulgi na start  musi być  objęta świadomością, objęta wolą ubezpieczonego, który z pełnym zrozumieniem i rozeznaniem sytuacji chce zrezygnować z ulgi. Rezygnacja z takiego uprawnienia nie może nastąpić wskutek błędu, działania niezamierzonego, a więc nie objętego wolą ubezpieczonego.

W orzecznictwie wskazuje się, iż błędne zgłoszenie nie może być uznane za rezygnację z “ulgi na start”. Taka niekorzystna interpretacja była nadmiernie rygorystyczna dla ubezpieczonych.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych po terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej również nie wyklucza skorzystania z ulgi o czym więcej we wpisie pt. Ulga na start zgłoszona po terminie.

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Weronika Mania

Radca prawny - Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła studia na kierunku Prawo oraz na kierunku Administracja. Ukończyła aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalizuje się w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek oraz o prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close