Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
ZasiłkiZmiany w przepisach z zakresu ubezpieczeń społecznych

#ZMIANYWZUS. Art. 43 ustawy zasiłkowej, czyli kiedy ZUS ustali nową podstawę wymiaru zasiłku

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 43 ustawy zasiłkowej podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Przywołany przepis oznacza, iż jeżeli przedsiębiorca/pracownik korzystał z zasiłków chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, rehabilitacyjnego, a przerwa pomiędzy końcem okresu pobierania ostatniego z zasiłków, a rozpoczęciem korzystania z kolejnego zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, rehabilitacyjnego jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe – ZUS zamrozi podstawę ustaloną dla ostatnio pobieranego zasiłku i nie dokona ponownego przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku.

Obecnie okres ten został skrócony do jednego miesiąca kalendarzowego.

ZMIANA WCHODZI W ŻYCIE OD DNIA 1 STYCZNIA 2022 ROKU.

 

Jeśli chcą Państwo sprawdzić jakie inne #ZMIANYWZUS zostały przewidziane zapraszam do lektury naszych pozostałych wpisów:

1. #ZMIANYWZUS. Od kiedy wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym?

2. #ZMIANYWZUS. Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS.

3. #ZMIANYWZUS. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia.

4. #ZMIANYWZUS. Zapłata składki w zaniżonej wysokości lub po terminie, a dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i prawo do zasiłków.

5. #ZMIANYWZUS. Jak liczyć okres zasiłkowy?

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Weronika Mania

Radca prawny - Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła studia na kierunku Prawo oraz na kierunku Administracja. Ukończyła aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalizuje się w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek oraz o prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close