Czy pracowałem w warunkach szczególnych?

Już wcześniej pisałam we wpisie pt: Emerytura w warunkach szczególnych – walcz o swoje, główną przyczyną występowania na drogę sądową są niewłaściwie wystawione świadectwa pracy w warunkach szczególnych lub też ich brak. Dzisiaj chciałabym ułatwić weryfikację, czy warto odwoływać się od negatywnych decyzji patrząc na wykonywane prace i ich nazewnictwo.

Oczywiście nie jest możliwe opisanie wszystkich stanowisk wymienionych w rozporządzeniu w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze”, dlatego pozwolę sobie w kilku słowach opisać stanowiska z którymi mam najczęściej do czynienia w sprawach które prowadzę przed Sądem.

 • spawacz, zwany również ślusarzem-spawaczem lub spawaczem-monterem – jeżeli Twoje stanowisko zostało określone w świadectwie pracy w ten sposób, to jak najbardziej możesz walczyć przed Sądem o uznanie tej pracy jako wykonywanej w warunkach szczególnych. Co się tyczy wykonywania prac ślusarskich to powinny być one zaakceptowane przez Sąd, jako elementy niezbędne w pracy spawacza. Oczywiście niektórzy sędziowie zakładają, iż niedopuszczalne jest wykonywanie prac ślusarskich i oddalają takie odwołania, niemniej jednak przed Sądem Apelacyjnym niejednokrotnie udawało mi się wywalczyć emeryturę dla takich osób.
 •  mechanik – w tym przypadku dla uznania wykonywania pracy w warunkach szczególnych, niezbędne jest ustalenie, iż taka osoba wykonywała pracę w kanałach remontowych (tzw. mechanicy dołowi) przez minimum 8 godzin dziennie. Tutaj również dopuszczalne jest związanie ze specyfiką wykonywanie drobnych ubocznych robót poza kanałem remontowym, ale trzeba na to uważać! Sąd zaakceptuje jako pracę w warunkach szkodliwych konieczność odkręcenia silnika na zewnątrz, po to aby wymontować go w kanale. Nie zaakceptuje natomiast wykonywania jakiejkolwiek czynności związanej z wymianą elementów elektrycznych w pojeździe, jeżeli miało to miejsce poza kanałem remontowym.
 • monter – z tym zawodem zawsze trzeba wiązać konieczność pracy na wysokości, jakiekolwiek działania podejmowane poniżej 1 metra, nie zostaną uznane przez Sąd. Monter w warsztacie nie pracował niestety w warunkach szczególnych.
 • cieśla zwany również stolarzem-cieślą – sytuacja jak u monterów, praca na wysokości jest warunkiem koniecznym.
 • operator – widuję również zapisy „kierowca-operator”  – chodzi tutaj o prace maszynistów maszyn ciężkich. Jeżeli wykonywałeś taki zawód, Sąd będzie chciał oglądnąć zaświadczenia z odbytych kursów. Nie jest niestety możliwe uznanie, że ktoś wykonywał pracę maszynisty żurawia samojezdnego kołowego bez posiadania odpowiednich kwalifikacji.
 • kierowca – przed Sądem trzeba będzie udowodnić wykonywanie prac polegających na kierowaniu pojazdami o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony lub autobusem powyżej 15 miejsc siedzących. O ile z autobusami rzecz jest raczej mało skomplikowana, u kierowców zaczynają się schody. Przykładowo kierowca pogotowia technicznego nie może wykonywać jakichkolwiek robót związanych z naprawą maszyn i sprzętów.  Najczęstszym powodem przegranych procesów są jednak czynności polegające na załadunku i rozładunku przewożonych materiałów, jak również konwojowanie pieniędzy – jeżeli wykonywałeś takie czynności Sąd odmówi Ci prawa do wcześniejszej emerytury.
 • elektromonter – jak to nazywam jest to zawód podwyższonego ryzyka. Z elektromonterami miewam trudne batalie przed Sądem. Żeby starać się o uznanie takiej pracy za szczególną należy pamiętać, iż praca musi być świadczona na hali produkcyjnej („na oddziałach będących w ruchu”), prace elektromonterów w warsztatach nie są uznawane przez Sądy.
 • robotnik budowlany lub tzw. ładowacz – jeżeli przedsiębiorstwo w którym byłeś zatrudniony działało w gałęzi transportu lub chemii, a Ty miałeś do czynienia z ciężkimi pracami załadunkowymi i rozładunkowymi materiałów sypkich, pylistych, toksycznych, żrących lub parzących emerytura będzie przyznana.
 • palacz – najważniejsze jest to, że palić trzeba było na kotłach niezautomatyzowanych typu przemysłowego, parowych lub wodnych.
 • betoniarz-zbrojarz – te zawody bardzo często bywały równocześnie wykonywane – oba należy uznać za pracę w warunkach szczególnych.

i na sam koniec: brygadzista, majster, mistrz, kierownik – takie osoby również wykonywały prace w warunkach szczególnych, o ile kontrolowały pracę osób zatrudnionych w takich warunkach. Brygadzista w warsztacie samochodowym dostanie emeryturę,  jeżeli sprawował nadzór nad mechanikami pracującymi tylko w kanałach remontowych, jeżeli „pod niego” należeli również elektrycy, lakiernicy, ślusarze – o emeryturę będzie niestety trudno. Podobnie kierownik zespołu składającego się ze spawaczy, monterów na wysokości, zbrojarzy i betoniarzy – wykonywał pracę w warunkach szkodliwych. Jeżeli podlegali mu również ślusarze i stolarze – emerytury raczej nie będzie.

Przedstawiony wykaz ma jedynie charakter przykładowy. Należy pamiętać, że każda sprawa jest inna. Jeżeli nie znalazłeś tutaj interesującego Cię stanowiska zapraszam do kontaktu.

 

Porady prawne Kraków

6 thoughts on “Czy pracowałem w warunkach szczególnych?

 1. Mój mąż od 5 lat pracuje na stanowisku mechanik pojazdów samochodowych, zajmuje się tylko i wyłącznie wymianą oleju i zestawu filtrów w silnikach samochodowych. Dziennie przy 8 godzinnym trybie pracy wykonuje ok 20 takich wymian. Przyjeżdżające samochody na taką usługę mają rozgrzane silniki jak i olej. Codzienna dawka oparów z takich przepalonych olei jest zabójcza i mąż przychodzi już teraz z ciągłym bólem głowy i czuje się przez pierwszą godzinę po przyjściu z pracy jakby był podtruty. Dopiero po ok dwóch godzinach siada do obiadu ponieważ wcześniej nie może niczego przełknąć.
  Dlaczego nie ma więc takiego stanowiska w wykazie prac w warunkach szkodliwych. Czy powinno być takie stanowisko pracy zaliczone do szkodliwych.

  1. Szanowna Pani!
   Pani małżonek nie pracuje w warunkach szczególnych. Niestety w sprawach o wcześniejsze emerytury często dochodzi do absurdów takich jak opisany przez Panią. Niestety dla Zusu nie mają znaczenia ciężkie warunki pracy, narażenie na szkodliwe substancje itd. Jedynymi wytycznymi stosowanymi przez Zakład są zapisy rozporządzenia Rady Ministrów z 83r. i sprawdzenie czy dane stanowisko znajduje się w wykazie.

 2. Witam serdecznie,

  mój tata w maju kończy 60 lat moje pytanie brzmi tak czy mógłby się starać o wcześniejszą emeryturę skoro od 40 lat pracuje na stanowisku monter spawacz, i tak na świadectwach pracy jest wpisane. w pierwszej pracy która była państwowa ma adnotację na świadectwie pracy iż jest to 1 kategoria zatrudnienia, w kolejnych są to firmy prywatne, czy w takim razie musimy szukać tych firm i prosić o jakś adnotację że były to warunki szkodliwe? Posiadamy również świadectwa (dyplomy) spawalnicze.

  1. Szanowna Pani! Stanowisko monter-spawacz może zostać zaliczone do kategorii prac w warunkach szkodliwych. Niestety sprawa najprawdopodobniej trafi do Sądu, gdzie trzeba będzie wykazać, iż tata wykonywał prace spawalnicze ewentualnie monterskie i spawalnicze na wysokości. Oczywiście co do firm prywatnych również można żądać ustalenia pracy w warunkach szczególnych. Istotne jest żeby sprawdzić czy firmy dalej istnieją, ponieważ były pracodawca ma możliwość wystawienia świadectwa pracy w warunkach szkodliwych. W razie dalszych pytań proszę o kontakt mailowy.

 3. Witam. Chciałem sie dowiedzieć czy stanowisko pracy jako Robotnik prac ciężkich jest uzawane jako praca w szczególnych warunkach ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *