Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS
Kontrola ZUSKoronawirus a ZUSZwrot kwot do ZUS

Świadczenie postojowe Fakty i Mity

Ostatnio coraz częściej można przeczytać o problemach związanych z świadczeniem postojowym. Informacje umieszczane w sieci niekiedy sobie zaprzeczają.

W dzisiejszym wpisie postaram się rozwiać najczęściej występujące wątpliwości.

ŚWIADCZENIE POSTOJOWE przysługuje tylko przedsiębiorcom samozatrudnionym – MIT.

 

Od kilku księgowych usłyszałam, że moi klienci nie mogą ubiegać się o świadczenie postojowe, ponieważ zgłaszają do ubezpieczenia inne osobowy (są pracodawcami). Powyższe ma podobno swoje w źródło w niejasnej informacji na stronie ZUS. Nic bardziej mylnego.

Zgodnie z Tarczą Antykryzysową świadczenie postojowe przysługuje osobom prowadzących działalność gospodarczą na podstawie prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, w tym:

• osób, które korzystają z Ulgi na start

• osób, które korzystają z ulg w ramach Małego ZUS plus

W żadnym przepisie nie znajduje się wyłączenie z możliwości pobierania świadczenie postojowego przez przedsiębiorców zatrudniających pracownikow.

Więcej o przesłankach świadczenia postojowego znajdziecie tutaj: Świadczenie postojowe w pytaniach i odpowiedziach

ŚWIADCZENIE POSTOJOWE przysługuje tylko jeden raz – MIT.

 

Pierwotny projekt ustawy przewidywał jednokrotną wypłatę postojowego. W chwili obecnej przepisy stanowią o możliwości wypłaty świadczenia postojowego aż 3-krotnie. Z takim zastrzeżeniem, iż świadczenie możesz otrzymać po raz kolejny, nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty wcześniej przyznanego świadczenia postojowego. Celem otrzymania kolejnych świadczeń postojowych musisz złożyć oświadczenie, że Twoja sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie (więcej we wpisie: ZUS udostępnił formularz wniosku o świadczenie postojowe za kolejny okres ).

Zgodnie z wypowiedzią rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego:

Ustawodawca przyjął, że to na uprawnionym spoczywa ocena, czy jego sytuacja materialna w kolejnym okresie po złożeniu pierwszego wniosku i otrzymaniu na tej podstawie świadczenia postojowego poprawiła się czy też nie. Rzecznik ZUS wskazuje, że zakład nie oczekuje, by przedsiębiorca, który ubiega się o kolejne świadczenie w maju, wykazywał spadek przychodów w kwietniu w stosunku do marca o kolejne 15 proc.

ŚWIADCZENIE POSTOJOWE nie przysługuje kobietom na zasiłku macierzyńskim – FAKT.

 

Podstawowym kryterium uprawniającym do przyznania świadczenia postojowego jest brak posiadania innego tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym. Zgodnie przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 6 ust. 1 pkt 19) do grona osób, które obowiązkowo podlegają tym ubezpieczeniom zaliczają się osoby przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

U Kobiet prowadzących działalność gospodarczą i równocześnie pobierających zasiłek macierzyński mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów do objęcia ubezpieczeniem i właśnie ta przesłanka dyskwalifikuje je z możliwości pobierania świadczenia postojowego.

Nie jestem pewna czy wykluczenie przedsiębiorczych matek ze świadczenia postojowego, pomimo iż prowadzą one działalność i wskutek COVID-19 nastąpił istotny spadek ich przychodów to zabieg celowy (wszak ta grupa zawsze jest traktowana przez przepisy po macoszemu), czy też ustawodawca przeoczył taką sytuację.

ZUS sprawdzi, która firma sztucznie zaniża obroty, by otrzymać postojowe – FAKT.

 

ZUS na postawie przepisów ustawy Tarcza Antykryzysowa zyskał możliwość weryfikacji spełnienia przesłanek uprawniających do przyznania świadczenia postojowego, w tym w szczególności do ustalenia czy nastąpił faktyczny spadek obrotów o 15% w stosunku co do poprzedniego miesiąca. ZUS będzie stawiał nacisk na ustalenie, czy nie doszło do sztucznego zaniżenia obrotu poprzez np. wystawianie faktur później.
ZUS posiad instrumenty do weryfikacji czy wnioskodawca rzeczywiście zmniejszył obrót. Kontrola ma odbywać się we spółpracy z Krajową Administrację Skarbową.

ŚWIADCZENIE POSTOJOWE nie należy się emerytom – MIT.

 

Emeryt nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobieranej emerytury. Emeryt z tytułu prowadzone działalności odprowadza jedynie składkę zdrowotną. Jeżeli emeryt poza firmą nie posiada innego tytułu do podlegania ubezpieczeniom (np. umowy zlecenie) świadczenie postojowe należy się.

Porady prawne ZUS on-line
Tagi
Pokaż więcej
Dokumenty on-line - odwołania od decyzji ZUS

Kinga Matyasik-Ochlust

Jestem radcą prawnym i od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki dziesiątkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznania gwarantowanych świadczeń.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Witam .Jestem zatrudniona na umowe na caly etat bezterminowo ,mam pytanie czy postojowe w czasie pandemi bedzie wliczało sie do emerytury i jeśli tak to jaka bedzie średnia (dostalam 1.500 zł. za miesiąc ) a moze lepiej pójść na bezrobotne co pani mi doradzi .Dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *

Close